Альдрованді, Уліссе

Ulysse Aldrovandi.jpg

Альдрова́нді, Улі́ссе (італ. Aldrovandi, Ulisse; 11.09.1522, м. Болонья, тепер обл. Емілія-Романья, Італія — 04.05.1605, м. Болонья, тепер обл. Емілія-Романья, Італія) — натураліст, гуманіст, ботанік, ентомолог, зоолог. Засновник Ботанічного саду в Болоньї (1568) і природничих колекцій Болонського університету.


Альдрованді, Уліссе

(Aldrovandi, Ulisse)

Народження 1522
Місце народження Болонья, Емілія-Романья, Італія
Смерть 1605
Місце смерті Болонья, Емілія-Романья, Італія
Напрями діяльності натуралізм, гуманізм, ботаніка, ентомологія, зоологія

Життєпис

Походив із дворянської родини. Вивчав гуманітарні науки, логіку, філософію, юриспруденцію, математику та медицину в університеті Болоньї та в Падуї. 1553 отримав учений ступінь у галузі медицини й філософії. Викладав логіку і філософію в Університеті Болоньї, де став першим професором природничих наук (1561).

Науковий доробок

Альдрованді описав низку нових видів тварин, переважно екзотичних, відновив інтерес до біологічних праць Аристотеля, сприяв розвитку ембріології. Автор понад 100 книжок і статей, зокрема, енциклопедії природничої історії, перші три томи якої присвячені птахам, четвертий — комахам.

За участі Альдрованді, який долучив до роботи художників (Дж. Лігоцці, Дж. Нері, К. Швінда та ін.), виготовлено 17 томів замальовок рослин, тварин і мінералів. Зібрав велику колекцію природничо-наукових предметів (заповідав її міському Сенату), а також заснував ботанічний сад (досі діє в Болоньї).

У поглядах Альдрованді є істотні помилки, наприклад, він вважав існуючими та описував у своїх творах драконів («Історія змій і драконів», 1640). Відомим твором Альдрованді, який було опубліковано за часів життя вченого, є «Історія монстрів», де описано як реально існуючі аномальні природні явища (сіамські близнюки, випадки атавістичного оволосіння людини тощо), так і уявні чи вигадані чудовиська.

У численних працях подавав фактологічний матеріал без будь-якого критичного аналізу. Твори рясніють фантастичними оповіданнями.

Визнання

Карл Лінней називав Альдрованді «батьком природознавства». На честь Альдрованді названо рід рослин Альдрованда (див. Альдрованда пухирчаста) та гірський хребет на Місяці.

Праці

Monstrorum Historia

Література

  1. Бабий Т. П.; Коханова, Л. Л.; Костюк, Г. Г. и др. Биологи. Биографический справочник. Киев : Наукова думка, 1984. 814 с.
  2. Canosa R. Storia dell'inquisizione in Italia. Dalla metà del Cinquecento alla fine del Settecento : in 5 vol. Roma : Sapere 2000, 1990. Vol. 5. P. 147–150.
  3. Пилипчук О. Я. Становлення та розвиток природничо-наукового знання в епоху Відродження // Питання історії науки і техніки. 2016. № 3. С. 3–11.
  4. Червоненко О. В. Museo naturale Уліссе Альдрованді та його роль у розвитку природознавства в Європі у XVI ст. // Історія науки і техніки. 2018. Т. 8. Вип. 2. С. 560–572.

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Альдрованді, Уліссе // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альдрованді, Уліссе (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
20.06.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶