Альпійська галка

Альпійська галка (Pyrrhocorax graculus)

Альпі́йська га́лка (Pyrrhocorax) — рід птахів родини воронових, що включає два види: галку червонодзьобу (Pyrrhocorax pyrrhocorax) й галку альпійську (Pyrrhocorax graculus).

Поширення

Представники роду населяють альпійські луки й оголені скелі в гірських районах Євразії та Північної Африки. Ареал галки червонодзьобої більший (за рахунок значного поширення в горах Центральної Азії) ніж ареал альпійської галки. Обидва види — високогірні. Альпійська галка — найвисокогірніша хребетна тварина, гніздиться на висоті до 5000 м над рівнем моря, інколи на висоті до 8200 м. Її занесено до «Книги рекордів Гіннеса». У місцях збігу ареалів обидва види роду альпійських галок утворюють змішані зграї.

Характеристика

Птахи обох видів однакового розміру. Для них характерне блискуче чорне оперення з відливом у зелений та синій кольори й червоні ноги. Зовні види відрізняє дзьоб: жовтий і прямий в альпійської галки, червоний і серпоподібний — у галки червонодзьобої.

Спосіб життя

Живляться безхребетними тваринами, плодами, насінням рослин. Альпійська галка, на відміну від галки червонодзьобої, охоче використовує сусідство з людиною, живиться на звалищах, смітниках. Обидва види роблять запаси, ховаючи їжу в щілинах і маскуючи їх камінцями.

Види роду альпійська галка гніздяться на скелях, в ущелинах, іноді в нішах фасадів будівель. На відміну від галки червонодзьобої, альпійська галка обирає різноманітніші місця для гніздування. Гніздо будують із гілок, корінців, стебел рослин і шматочків вовни. У кладці 3–5 яєць жовтуватого або зеленкуватого кольору з плямами. У крові ембріонів збільшена кількість кисню. Пташенята галки червонодзьобої вилуплюються вкритими рідким, а альпійської галки — густим пухом. Розвиток пташенят галки червонодзьобої дещо довший, ніж галки альпійської: на крило вони стають у віці 35–40 днів, пташенята альпійської галки — у місячному віці.

Охорона

Незважаючи на певний руйнівний вплив діяльності людини на популяції птахів, види роду альпійська галка не перебувають під охороною.

Література

  1. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник) / Підготовлено у співпраці з Інститутом зоології ім. Шмальгаузена НАН України; За уч. В. А. Костюшина, О. М. Пекла, В. П. Стойловського. Київ : Українське товариство охорони птахів, 2002. 416 с.
  2. Global Biodiversity : in 4 vol. / Ed. by T. Pullaiah. Oakville; Waretown : Apple Academic Press, 2018. Vol. 1: Selected Countries in Asia. 534 p.
  3. Yellow-billed Chough. Pyrrhocorax graculus // The Internet Bird Collection. URL: https://www.hbw.com/ibc/species/yellow-billed-chough-pyrrhocorax-graculus

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Альпійська галка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альпійська галка (дата звернення: 12.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶