Амальгамізація

Амальгаміза́ція (від фр. amalgame, пізньолат. amalgama, з араб. عمل الجماع‎ (ʿamal al-jamāʿa ) — злиття) — біологічне змішування (поєднання) кількох етнічних груп, внаслідок якого вони перетворюються на один народ. Прикладом амальгамізації є формування російської нації шляхом змішування угро-фінських, монгольських і татарських етнічних компонентів на основі слов’янських племен (переважно радимичів, в’ятичів, кривичів та східних сіверян).

Амальгамізація може бути повною та частковою. За наявності расових, національних, культурних та інших упереджень, кастової замкненості виникає часткова амальгамізація. У такому разі статус людини в суспільстві залежить від «чистоти крові». Наприклад, у Центральній Америці та деяких частинах Південної Америки високий соціальний статус визначається іспанським походженням.

За повної амальгамізації зникає будь-яке (статусне, дискримінаційне) розмежування між різними етнічними групами, що припиняють існування як окремі етнічні структури та зливаються в єдиний народ.

Процес амальгамізації може провокувати міжетнічні конфлікти. Для вивчення міжетнічної напруги використовують показник «ступінь амальгамізації», який визначають шляхом поділу кількості перетворених позицій національної традиції на відповідну кількість збережених національних традицій.

Література

  1. Вербець В. В., Субот О. А, Христюк Т. А. Соціологія. Київ : Кондор, 2009. 550.
  2. Ахметова М. Х., Магсумов Т. А. Социология. Красноярск : Научно-инновационный центр, 2019. 151 с.

Автор ВУЕ

Л. А. Ведмідь

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ведмідь Л. А. Амальгамізація // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амальгамізація (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
19.07.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶