Амбра

Амбрал.jpg

А́мбра (лат. ambra, з араб. عنب‎ — амбра, від عنابر — кашалот) — багатозначний термін:

1) Воскоподібна речовина, що утворюється в кишківнику кашалота. Процес утворення амбри не вивчено, зокрема, невідомо, є вона продуктом нормальної життєдіяльності організму чи результатом патологічного процесу.

Хімічний склад і фізичні властивості

До складу амбри входять тритерпеновий спирт амбреїн, епікопростанол, копростанол, холестерин, бензойна кислота та ін. Амбра — жиророзчинна речовина, плавиться при температурі вище 60°C. Амбра легша за воду, тому її знаходять у вигляді шматків округлої форми, що плавають на поверхні океану або викинуті на берег. Їхня маса — від кількох до десятків грамів, а зрідка навіть сотень кілограмів. Свіжа амбра має неприємний фекальний запах, який під дією сонця та морської води перетворюється на специфічний «тваринний» аромат.

Використання

Амбру використовують переважно в парфумерії як фіксатор запаху у дорогих парфумах. Крім фіксації запаху, амбра надає парфумам теплі землисті, деревні, моховиті, пудрові нотки аромату.

Знищення кашалотів із метою добування амбри заборонено, використовують натуральну амбру лише знайдену в океані або на березі. Виробляють також штучні замінники амбри: амброксан, який добувають із насіння мускусного дерева; амбріаль, що утворюється при окисненні склареолу хромовою сумішшю; амброксид, що отримують за допомогою мікробіологічного синтезу або з туйону, який міститься в туї, полину, пижмі. Для запобігання браконьєрству деякі країни (США) повністю заборонили використання натуральної амбри, оскільки кашалота занесено до міжнародної Червоної книги як вид, якому загрожує знищення.

У Китаї в 9–11 ст. амбру вважали застиглою слиною драконів, а в Європі 17 ст. припускали, що це або затверділа морська піна, або водяний гриб, або послід міфічного птаха Рух.

2) Переносно — аромат, пахощі.

Література

  1. Ивашин М. В. Амбра // Зоологический журнал. 1963. Т. 42. № 7. С. 1099–1103.
  2. Ивашин М. В. Лаборатория в кашалоте // Химия и жизнь. 1968. № 2. С. 26–29.
  3. Jegou E. Nouveau journal de chimie. 1977. Vol. 1. № 6. P. 529–531.
  4. Clarke R. The origin of ambergris // Latin American Journal of Aquatic Mammals. 2006. № 5 (1). P. 7–21.
  5. Пешук Л. В., Носенко Т. Т. Біохімія та технологія оліє-жирової сировини. Київ : Центр учбової літератури, 2011. 296 с.
  6. Panten J., Surburg H. Flavors and Fragrances // Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry : in 40 vol. Weinheim : Wiley-VCH, 2016. Vol. 3: Aromatic and Heterocyclic Compounds. P. 1–45.

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Амбра // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амбра (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
18.12.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶