Амбістомові

Срібляста амбістома (Ambystoma laterale)

Амбісто́мові (Ambistomatidae) — родина земноводних тварин (амфібій) ряду хвостатих земноводних.

До родини амбістомових належать 2 роди і 37 видів: 33 — амбістома (Ambystoma), 4 — велетенська амбістома (Dicamptodon). Усі представники родини мешкають на території сучасних Центральної та Північної Америки.

Дорослі особини (довжиною — 10–30 см) мешкають на суходолі, вирізняються широкою головою, невеликими очима, міцним тулубом, тонкими кінцівками та округлим у поперечному перерізі хвостом. Значна кількість видів родини має яскраве, контрастне, плямисте забарвлення, що виконує здебільшого захисну функцію. Плями виразні, різноманітні за формою та кольором: від синіх крапок до великих, помітних, амебоїдних на темному тлі. Дорослі амбістоми проводять більшу частину життя на суходолі в підстилці або норах, які риють самостійно (через це їх ще називають «кротовими саламандрами»). Більшість північних видів у цих нормах і зимує.

Ведуть поодинокий спосіб життя. Живляться комахами та іншими безхребетними. До води дорослі особини збираються тільки на період розмноження, вибираючи для цього водойми, в яких вони з’явилися на світ. Часто період розмноження припадає на ранню весну, проте деякі види розмножуються восени. Під час періоду розмноження самці можуть мігрувати на великі відстані й відвідувати кілька водойм. Вони залишають на поверхні землі сперматофор, який згодом відшукує і підбирає самиця.

Амбістоми відкладають ікринки, які запаковані по кілька десятків або сотень штук в окремі мішечки (загальна максимальна кількість ікринок сягає 200–250). Нерестяться у водоймах зі стоячою або повільнотекучою водою. Лише мармурова амбістома відкладає ікринки в ґрунті: в заглиблення, які наповнюються водою під час дощів.

Личинки водні, зовні схожі на дорослих особин. Зябра мають густу капілярну сітку на відгалуженнях червоного кольору. Загалом личинки мають 3 пари зовнішніх зябер і 4 пари зябрових щілин позаду. Хвостовий плавець утворений шкірною складкою, що тягнеться від основи голови до кінця хвоста зі спинної сторони й від кінця хвоста до клоаки з черевної сторони. Кінцівки утворюються до моменту виходу з ікринки з 4 пальцями на передніх і 5 пальцями на задніх лапах. Загальне забарвлення однотонне і невиразне. Очі без повік. Личинки деяких видів здатні доростати до розмірів дорослих особин, не вступаючи в метаморфоз (неотенія). Повністю неотенічних амбістом називають аксолотлями. Серед представників родини є приклади як облігатної (обов’язкової), так і факультативної (необов’язкової) неотенії. У процесі метаморфозу зникають зябра та плавцеві складки, тварина линяє, набуває типового для дорослих забарвлення, на очах з’являються повіки, остаточно розвиваються легені. Тварини двох видів з родини амбістомових зі східної частини Північної Америки мають такі генетичні та репродуктивні особливості як триплоїдність і гіногенез. Вимерлі амбістоми роду Amphitriton відомі зі скам’янілостей верхнього пліоцену

Література

  1. Hedges S. B., Bogart J. P., Maxson L. R. Ancestry of Unisexual Salamanders // Nature. 1992. № 356. P. 708–710.
  2. Spolsky C., Phillips C., Uzzell T. Antiquity of Clonal Salamander Lineages Revealed by Mitochondrial DNA // Nature. 1992. № 356. P. 706–708.
  3. Zug G. R. Herpetology: an Introductory Biology of Amphibians and Reptiles. 2nd ed. San Diego : Academic Press, 2001. 630 p.
  4. Heying H. Ambystomatidae. Mole Salamanders // Animal Diversity Web. 2003. URL: http://animaldiversity.org/accounts/Ambystomatidae/
  5. Pough F. H., Andrews R. M., Cadle J. E. et al. Herpetology. 4th ed. Sunderland : Sinauer Associates, 2015. 592 p.
  6. Family Ambystomatidae // Caudata culture. URL: http://www.caudata.org/cc/species/Ambystomatidae.shtml
  7. Larson A., Damian S., Heyse D. et al. Ambystomatidae // Tree of Life. URL: http://tolweb.org/tree?group=Ambystomatidae&contgroup=Caudata

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Некрасова О. Д., Марущак О. Ю. Амбістомові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амбістомові (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
16.12.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶