Аменготеп І

Рельєф Аменготепа I (м. Карнак) 1514–1493 до н. е.

Аменготе́п І Джосерка́ра (Аменхотеп І; давньоєгип. Іmn-ḥtp; ? — 1494 до н. е.) — другий фараон 18-ї династії Стародавнього Єгипту.

Роки життя та правління А. І точно невідомі, деякі дослідники датують його смерть 1506 або 1504 до н. е. За найбільш імовірною версією, правив у 1514–1494 до н. е. Відомий також як Аменофіс І (грец. Ἀμένωφις).

Аменготеп І — син і спадкоємець фараона Ягмоса І та цариці Ягмос Нефертарі. Продовжував політику батька щодо звільнення єгипетських земель від племені гіксосів, яке захопило країну. Здійснював походи до Нубії та, можливо, Передньої Азії, однак свідчення про північні походи не збереглися. Розширив кордони Єгипту та Нубії.

Добу панування Аменготепа І історики вважають початком зростання добробуту й процвітання епохи Нового царства (16–11 ст. до н. е.). За його правління здійснювалися видобувні роботи, зокрема в бірюзових копальнях на Синайському півострові. Руїни будівель, зведених за часів Аменготепа І, виявлено в м. Аварісі (тепер Телль-ель-Даба). Також будував храми у Верхньому Єгипті й провадив їхню реконструкцію, зокрема, в містах Абідосі, Елефантині, Ком-Омбо та ін.

Заупокійний храм Аменготепа І був споруджений у комплексі Дейр-ель-Бахрі (неподалік м. Луксора), але не зберігся. Розташування гробниці Аменготепа І точно невідоме, за однією з версій, похований у Долині царів. Власне мумію фараона виявили в погребальному комплексі Фіванського некрополя (див. Фіви та їх некрополі).

Література

  1. Hornung E. Amenophis I // Lexikon der Agyptologie : in 7 bd. / Hrsg. von W. Helk, W. Westerdorf. Wiesbaden, 1975. Bd. 1.
  2. Schmitz F.-J. Amenophis I: Versuch einer Darstellung der Regierungszeit eines ägyptischen Herrschers der frühen 18. Dynastie. Hildesheim, 1978.
  3. Betsy B. The 18th Dynasty before the Amarna Period. (Amenhotep I and the Nature of the 18th Dynasty) // The Oxford History of Ancient Egypt / Ed. by I. Shaw. Oxford, 2003.
  4. Автобіографія Ягмоса, сина Ібани (переклад та коментарі) / Пер. з давньоєгипет. О. О. Романової // Сходознавство. 2008. № 44.
  5. Hollender G. Amenophis I. und Ahmes Nefertari: Untersuchungen zur Entwicklung ihres posthumen Kultes anhand der Privatgräber der thebanischen Nekropole. Berlin; New York, 2009.
  6. The Oxford Handbook of the Valley of the Kings / Ed. By R. Wilkinson, K. Weeks. Oxford; New York, 2016.

Автор ВУЕ

О. О. Романова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Романова О. О. Аменготеп І // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аменготеп І (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶