Амніон

Людський ембріон, оточений амніоном

Амніо́н, амніотичний мішок, амніотичний міхур, амніотична оболонка (грец. ἄμνιος — зародкова оболонка ягняти, від грец. ἄμνος — ягня або грец. ἀμνίον — посудина з рідиною, за іншими джерелами — чаша для жертовної крові) — тимчасовий орган, одна із зародкових оболонок, яка забезпечує водне середовище для розвитку зародка. Це тонка напівпрозора оболонка, що складається зі сполучної та епітеліальної тканин, шар яких із двох боків укриває базальну мембрану. Розвивається із зовнішнього (ектодерма, з неї утворюється епітелій амніона) і середнього (мезодерма, з якої утворюється сполучнотканинна частина амніона) зародкових листків.

В ембріогенезі людини утворюється під час гаструляції й має вигляд пухирця. Порожнина амніона заповнена амніотичною рідиною (плодовою водою), у якій знаходиться плід і яка захищає зародок від ушкоджень. Порожнину амніона вкриває епітелій, який виділяє і всмоктує навколоплідні води, підтримує потрібний склад і концентрацію солей, відіграє головну роль у виведенні продуктів розпаду, захищає плід від шкідливих агентів. Амніон — це внутрішня оболонка навколоплідного міхура, що прилягає до хоріона, вистилає внутрішню поверхню плаценти, вкриваючи пуповину, і зливається біля пупа із зовнішніми покривами зародка. Амніон містить антигени (А і В), які відповідають групі крові плоду.

Еволюційно амніон з’являється в хордових тварин, зародок яких розвивається на суходолі для захисту від висихання. Тварин, які мають амніон (рептилії, птахи, ссавці), об’єднують у групу амніот, на відміну від тих хордових (безщелепні, риби, амфібії), що відкладають ікру у водне середовище, не мають амніона і становлять групу анамній. Еволюційна роль амніона полягає в позбавлені тварин залежності від розмноження у воді. Під час пологів ссавців амніон лопається, навколоплідні води виливаються. Іноді на тілі новонародженого залишаються частки амніона, які називають «сорочкою» та вважають знаком удачі (звідси приказка «у сорочці народився»). Амніоном також називають зародкову оболонку в комах, скорпіонів, немертин, морських їжаків, яка є аналогічною (див. Аналогічні органи) до амніона наземних хребетних тварин, але має інше походження.

Література

  1. Гилберт С. Ф., Опиц Д. М., Рэф Р. А. Новый синтез эволюционной биологии и биологии развития // Онтогенез. 1977. Т. 28 (5);
  2. Дондуа А. К. Биология развития : в 2 т. Санкт-Петербург, 2004. Т. 1: Элементы сравнительной эмбриологии;
  3. Луцик О. Д., Чайковський Ю. Б., Барінов Е. Ф. та ін. Гістологія. Цитологія. Ембріологія. Вінниця, 2018.

Автор

Я. О. Межжеріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Амніон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амніон (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶