Амоніфікація

Амоніфіка́ція ( лат. ammonium — амоній та …ficatio, з facere  — робити) — процес розкладання органічних азотистих речовин з виділенням аміаку (амоніаку).

Має значення в колообігу азоту (Нітрогену) в природі й живленні рослин. Відбувається в аеробних і в анаеробних умовах. У процесі амоніфікації важкозасвоювані нітрогенвмісні органічні речовин ґрунту (гумусу, добрив органічних, рослинних залишків, відмерлих тіл тварин і мікроорганізмів) переходить у доступні для рослин форму. Амоніфікації зазнають білки, їхні похідні — пептони, пептиди, амінокислоти, а також кислоти нуклеїнові та їхні похідні — пуринові основи й піримідинові основи, карбамід, хітин, органічні добрива, гумус тощо. Амоніфікація — складний багатофазовий процес, кінцеві результати якого залежать від будови й складу речовини, умов, у яких відбувається розкладання, і від збудників, які його спричинюють. Амоніфікація відбувається під упливом різних мікроорганізмів. Урозкладанні білків беруть участь гнильні бактерії, актиноміцети й плісеневі (див. Пліснява) гриби, карбамід мінералізують уробактерії. Амоніфікація має велике значення для сільського господарства, оскільки 99 % азотистих речовин у ґрунті міститься у вигляді недоступних для рослин органічних сполук. Аміак, що виділяється в процесі амоніфікації, засвоюють мікроорганізми й рослини, деяка частина його може вивітрюватися. Для вловлювання аміаку до гною й гнойових компостів добавляють торф, гіпс, відходи марганцеворудної промисловості (шлами) тощо.

Література

  1. Animal Manure: Recycling, Treatment and Management / Ed. by S. Sommer, M. Christensen, T. Schmidt et al. Chichester, 2013.
  2. Higgins J., Mattes A., Stiebel W. Eco-engineered Bioreactors: Advanced Natural Wastewater Treatment. Boca Raton, 2017.
  3. Overway K. Environmental Chemistry: An Analytical Approach. Hoboken, 2017.

Автор ВУЕ

Л. В. Кобріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кобріна Л. В. Амоніфікація // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амоніфікація (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶