Ампелотерапія

Ампелотерапі́я (від грец. ἄμπελος — виноград і терапія) — лікування виноградом (виноградолікування), використання свіжого винограду та виноградного соку для лікування різних захворювань, переважно хронічних. Ампелотерапія є методом дієтотерапії й застосовується за призначенням лікаря в комплексі з медикаментозними та іншими видами лікування.

Історична довідка

Лікувальні властивості винограду відомі здавна. Уже з 1 тис. до н. е. давні греки й римляни широко використовували його для відновлення сил та поліпшення обміну речовин. Про дієтичні та терапевтичні властивості винограду писали Гіппократ, його учень Асклепіад, Пліній Старший, Цельс, а також арабські лікарі (Ібн Сіна, Абу Бакр Мухаммад ібн Закарія Ар-Разі), у середні віки — Ріверіус та ін. У давні часи ампелотерапію застосовували емпірично.

Поширення і застосування

Нині її практикують у країнах Сходу (Єгипет, Саудівська Аравія, Іран, Ірак, Афганістан, Індія та ін.), де поширені ісламська, буддійська, індуїстська культури, зокрема традиції вегетаріанства. Ампелотерапію застосовують також на курортах і в клініках Німеччини, Швейцарії, Франції, Італії, Грузії, Вірменії, Молдови. В Україні науково-теоретичні основи ампелотерапії, підтверджені численними хімічними та фізіологічними дослідженнями, були впроваджені в практику санаторного лікування на Південному березі Криму. На 2014 спеціалізовані центри лікування виноградом функціонували в містах Ялті та Одесі. Ампелотерапію рекомендують за захворювань серця, бронхів, нирок, печінки, ШКТ, за подагри, хронічних форм туберкульозу, виснаження нервової системи, як загальнозміцнювальний засіб після тривалої хвороби. За допомогою ампелотерапії в організмі активізуються процеси обміну, особливо водно-сольового, посилюється робота нирок, моторна функція кишківника, прискорюється виведення токсичних продуктів метаболізму, нормалізується секреція шлунку, поліпшується апетит. Кількість винограду або виноградного соку, як і тривалість лікування, призначається лікарем індивідуально.

Література

  1. Толкачова Н. В., Левченко С. В., Волинкін В. О. та ін. Біохімічний склад ягід кримських аборигенних сортів винограду як перспективних джерел біологічно активних сполук // Вісн. Нац. ун-ту «Львівська політехніка». 2008. № 622. С. 73–74.
  2. Дієтологія / За ред. Н. В. Харченко, Г. А. Анохіної. Київ, 2012. 527 с.
  3. Дробітько А. В., Ткачова Є. С., Маркова Н. В. та ін. Біолого-екологічні особливості винограду. Миколаїв : МНАУ, 2020. 307 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ампелотерапія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ампелотерапія (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶