Амінопласти

Кришка розетки із амінопласту

Амінопла́сти (від аміни і пласт(ичні маси)), карбамі́дні пла́стики — багатокомпонентні термореактивні полімерні матеріали на основі аміносмол і різноманітних наповнювачів, що забезпечують комплекс експлуатаційних показників.

Історична довідка

Виробництво амінопластів почало розвиватися в 1920-х у зв’язку з розробленням промислового методу синтезу карбаміду з аміаку (амоніаку) й вуглекислого газу та зниженням вартості формальдегіду (метаналю) унаслідок запровадження синтезу метанолу з карбон(ІІ) оксиду й водню. Вперше амінопласти на основі порошкових пресованих матеріалів (прес-матеріалів) були отримані 1928 у Великій Британії та США, шаруваті амінопласти на основі аміносмол — в середині 1930-х, пористі — наприкінці 1930-х у Німеччині, активно їх почали використовувати в 1950-х.

Характеристика

Найпоширенішими є амінопласти на основі сечовино-формальдегідних і меламіно-формальдегідних смол. Вони світло- та дугостійкі (як діелектрики здатні витримувати дію електричної дуги без неприпустимого погіршення їхніх властивостей), стійкі до дії багатьох розчинників і мастил, мають високу ударну міцність, не мають запаху, їм можна надати світлого забарвлення. Недоліками амінопластів є схильність до розтріскування внаслідок тривалого експлуатування та значна водовбирна здатність.

Амінопласти виробляють у промисловості у вигляді пресованих матеріалів (порошкоподібних, волокнистих і гранульованих), шаруватих пластиків, пористих матеріалів.

Прес-матеріали ― це тонко- та грубодисперсні порошки, крихта або жмути волокон, рівномірно просочені аміносмолою. Як наповнювачі для пресованих порошків (прес-порошків) використовують сульфітну целюлозу, деревне борошно, азбест, тальк тощо.

Шаруваті амінопласти виробляють пресуванням спеціального паперу, тканини або шпону, що просочені сиропом смоли. Наповнювач може бути прозорим, без малюнка або зі спеціальним малюнком, який імітує текстуру цінного дерева або каменю.

Пористі амінопласти вирізняються великою опірністю вогню, мають підвищену теплостійкість (до 95–100 °С), упродовж певного часу здатні витримувати температуру до 150 °С, стійкі до дії мікроорганізмів, легко піддаються механічній обробці, дешеві. Через велику кількість відкритих пор мають знижену вологостійкість та відносно невелику механічну міцність, тому під час використання пористі амінопласти попередньо впаковують у водонепроникні плівки.

Застосування

З прес-порошків виготовляють вироби широкого вжитку: парфумерну тару, посуд та інші вироби господарського призначення, облицювальні матеріали, галантерею тощо. Завдяки високим діелектричним властивостям та ударній міцності їх широко використовують для виготовлення, електро-, радіо- і теледеталей, телефонних апаратів, корпусів електроприладів, перемикачів високої напруги, електроосвітлювальної та автомобільної арматури.

Шаруваті пластики через прозорість аміносмол придатні для декорування (облицювання столів, стін, кіосків, корабельних перегородок).

Пористі амінопласти застосовують у різних конструкціях для теплоізоляції та шумопоглинання.

Література

  1. Пахаренко В. А., Яковлєва Р. А., Пахаренко А. В. Переработка полимерных композиционных материалов. Киев : Воля, 2006. 552 с.
  2. Суберляк О. В. Технологія переробки полімерних та композиційних матеріалів. Львів : Растр-7, 2007. 375 с.
  3. Мигалина Ю. В., Козарь О. П. Основи хімії та фізико-хімії полімерів. Київ : Кондор, 2010. 325 с.
  4. Оліферчук Л. Г. Нітрогеновмісні сполуки. Аміни. Анілін // Педагогічний пошук. 2013. № 3. С. 63–66.

Автор ВУЕ

Т. А. Каменська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Каменська Т. А. Амінопласти // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амінопласти (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.12.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Каменська Т. А. Амінопласти // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амінопласти (дата звернення: 4.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶