Аміші

Аміші
Традиційний транспорт амішів

Аміші, амманіти (нім. Amische, англ. Amish) — консервативна менонітська течія (див. Меноніти) раннього протестантизму. Назву отримала за ім’ям засновника — Якоба Аммана (Jacob Amman; бл. 1644 — до 1730), священика-анабаптиста (див. Анабаптизм), ревного прихильника вчення Менно Сімонса.

Історична довідка

Якоб Амман вів проповідницьку діяльність у Ельзасі (тепер Франція), Швейцарії. Вимагав цілковитого відлучення від церкви неправдомовців, брехунів, уникання будь-яких контактів із грішниками (відлученими); вчив про неможливість спасіння для не-менонітів, хай навіть щирих християн; ввів ритуал обов’язкового омовіння ніг.

Проповіді спричинили розколи в менонітському середовищі. Прихильники Аммана об’єдналися в самостійну згуртовану групу, що дотримувалася суворих правил поведінки (зокрема, зберігали традиційний стиль одягу і взуття, не стригли бороди, не відвідували державної церкви тощо). Громади амішів створювали власні поселення, які поширилися в Ельзасі, Швейцарії, Німеччині, Голландії.

Від початку 18 ст. спільноти амішів емігрували до Америки. До 20 ст. аміші в Європі практично зникли (більша частина перебралася до США, решта — асимілювалися з менонітами).

Аміші у США

На території США аміші спершу облаштувалися в Південно-Східній Пенсильванії, згодом поширилися в штати Огайо, Індіану, Іллінойс, Айову, Канзас та інші; вели відособлений спосіб життя у власних поселеннях.

З другої половини 19 ст. серед амішів відбуваються розколи через суперечності щодо осучаснення статуту. Більшість вірян об’єдналися у власні деномінації (Євангелічна менонітська церква, Товариство Церков амішів-менонітів узбережжя, Консервативна менонітська конференція тощо) або приєдналися до менонітських церков. Тільки церкви «старого статуту» зберегли традиційний спосіб життя, дотримуються заборони на предмети розкоші, будь-які сучасні нововведення (одяг, транспорт, електричне освітлення, телебачення, технічні прилади й засоби та ін.), ведуть натуральне господарство. Хрещення обливанням здійснюють у дорослому віці; релігійні служби провадять т. з. «пенсильванською голландською» мовою (діалект німецької з домішкою англійської).

Аміші об’єднані в нечисленні автономні церковні округи; якщо округ розростається — його навмисне розділяють, аби уникнути масовості та освоїти нові землі. Кожен округ має єпископа, кількох проповідників і пресвітера. Діти відвідують лише початкові заклади освіти або до 8-ми класів середньої школи.

Подібно до інших менонітів, аміші — пацифісти (див. Пацифізм), відмовляються від військової служби; виявляють громадянську непокору, якщо вважають, що вимоги влади суперечать вченню Ісуса Христа; не складають обітниць тощо.

На 2018 аміші проживають у понад 27 штатах США та Канаді. Загальну кількість вірян оцінюють у 330 тис. осіб. (2018).

Література

  1. Yoder E. S. The Beachy Amish Mennonite Fellowship Churches. Hartville : Diakonia Ministries, 1987. 443 р.
  2. Luthy D. The Amish in America: Settlements That Failed 1840–1960. Lagrange : Pathway, 1991. 555 р.
  3. Mackall J. Plain Secrets: An Outsider among the Amish. Boston : Beacon Press, 2007. 248 р.
  4. Anderson C. The Amish-Mennonites of North America: a Рortrait of Оur Рeople. Medina : Ridgeway Publishing, 2012. 298 р.
  5. Nolt S. M. The Amish: A Concise Introduction. Baltimore : Johns Hopkins University Press, 2016. 141 р.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Аміші // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аміші (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶