Анаболізм

Анаболі́зм (від грец. ἀναβάλλω — накидати, насипати), асиміля́ція, пластичний обмін — сукупність реакцій біологічного синтезу органічних сполук в організмі.

Характеристика

Анаболізм — процес вбирання та засвоєння організмом речовин із навколишнього середовища; сукупність хімічних процесів в організмі, завдяки яким утворюються й відновлюються структурні компоненти клітин і тканин. Відбувається за участі ферментів і забезпечує синтез складних сполук із простіших попередників за допомогою енергії АТФ та інших макроергічних сполук. Джерелом цієї енергії є:

Автотрофи отримують неорганічні речовини й перетворюють їх у процесі фотосинтезу на органічні, використовуючи сонячну енергію. Гетеротрофи живляться готовими органічними речовинами, з яких утворюють властиві їхньому організму сполуки за рахунок потенційної енергії органіки. До основних процесів анаболізму належать біосинтез білків, вуглеводів, ліпідів, нуклеїнових кислот та інші. У гетеротрофних організмів, які використовують поживні речовини рослинного і тваринного походження, процесам анаболізму передує розщеплення отриманої органіки. Анаболізм — процес протилежний до катаболізму. Обидва відбуваються одночасно, але в різних напрямках. Це зумовлено їхньою різною локалізацією в клітинах. Кінцеві продукти катаболізму є вихідними для анаболізму і навпаки.

Значення

Анаболізм і катаболізм протягом усього життя підтримують безперервний обмін речовин між організмом і навколишнім середовищем. Завдяки анаболізму організм засвоює поживні речовини, будує з них клітинні структури і забезпечує свій ріст, розвиток, оновлення та накопичення запасів для подальшого використання їх як джерела енергії. Особливості організмів, набуті в процесі еволюції, визначають характер анаболізму. Водночас зміни анаболізму впливають на їхню природу. Ріст організмів можливий, коли анаболізм переважає над катаболізмом.

Додатково

Речовини, дія яких спрямована на посилення процесів анаболізму в організмі, мають назву «анаболіки». Ці сполуки стимулюють або беруть участь у синтезі макромолекул, що сприяє швидкому оновленню клітин, зокрема поперечносмугастих м’язів, а отже, збільшенню м’язової маси. Анаболіки раніше використовували як лікарський засіб для підтримання виснажених хворобою людей. Тепер найвідоміша сфера їхнього застосування — спорт і пов’язані з ним види діяльності, які потребують швидкого нарощування м’язової маси. Розрізняють стероїдні (гормоноподібні речовини) і нестероїдні анаболіки.

Література

  1. Бoєчкo Ф. Ф., Бoєчкo Л. O. Oснoвні біохімічні поняття, визначення i терміни. Київ : Вища школа, 1993. 530 с.
  2. Начала физиологии / Под ред. акад. А. Д. Ноздрачева. Санкт-Петербург : Лань, 2001. 1088 с.
  3. Макрушин М. М., Макрушина Є. М., Петерсон Н. В. та ін. Фізіологія. Вінниця : Нова книга, 2006. 416 с.
  4. Guyton A. C. Textbook of Medical Physiology. Philadelphia : Elsevier, 2006. P. 855–856.
  5. Сиволоб А. В. Молекулярна біологія. Київ : Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2008. 384 с.
  6. Лeвандoвський Л. В., Дpюк В. Г., Сeмeнoва O. І. та iн. Біологічна хімія. Київ : Національний університет харчових технологій, 2012. 386 с.
  7. Злобін Ю. А. Курс фізіології і біохімії рослин. Суми : Університетська книга, 2014. 464 с.

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна

Л. Д. Орлова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О., Орлова Л. Д. Анаболізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анаболізм (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Відео

Що таке метаболізм [Stated Clearly]
Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶