Анаероби

Анаеро́би, анаеро́бні органі́зми (від ан… — заперечний префікс і аероби) — живі істоти пристосовані до безкисневого середовища.

Характеристика

Отримують енергію для життєдіяльності за допомогою анаеробного дихання: внаслідок часткового розкладання речовин до проміжних продуктів, а не до води й вуглекислого газу (як це відбувається під час окиснення). Анаеробними організмами є бактерії, археї, деякі гриби, протисти, черви. Бактерії отримують енергію і необхідні для життя сполуки в результаті процесів гниття — анаеробного розщеплення білків чи амінокислот, процес триває до утворення амоніаку й сірководню. Серед мікроорганізмів пристосованих до життя в безкисневому середовищі виділяють:

  • факультативні анаероби — пристосовані до життя за відсутності атмосферного кисню, але за його наявності виробляють АТФ за допомогою аеробного дихання;
  • облігатні анаероби — існують лише в безкисневому середовищі, в присутності кисню гинуть.

Анаероби здатні існувати в безкисневому середовищі, отримувати енергію внаслідок ферментативного розщеплення глюкози й інших вуглеводів або бродіння. Відповідно до кінцевих продуктів виділяють кілька його типів:

Поширення

Анаеробні мікроорганізми поширені в природі майже скрізь, де відсутній кисень: в шлунково-кишковому тракті тварин і людини, під водою, в ґрунті.

Значення та застосування

Бактерії-анаероби розкладають трупи тварин. Анаеробні бактерії, які утворюють мікрофлору товстого кишківника людини, забезпечують повне розщеплення білків, синтез деяких вітамінів, наприклад, групи В, пригнічують розвиток хвороботворних і гнильних мікроорганізмів. Серед анаеробів чимало патогенних мікроорганізмів, які спричиняють небезпечні інфекційні захворювання (кишкові інфекції, ботулізм тощо). Анаеробні організми використовують в:

  • харчовій промисловості (для консервування овочів, виготовлення молочно-кислих продуктів);
  • пивоварінні;
  • сільському господарстві (для виготовлення силосу).

Література

  1. Гусев М. В., Минеева Л. А. Микробиология. Москва : Московский государственный университет, 1992. С. 56.
  2. Борисов Л. Б. Медицинская микробиология, вирусология и иммунология. 4-е изд. Москва : Медицинское информационное агентство, 2005. С. 154–156.
  3. Ястремська Л. С., Малиновська І. М. Загальна мікробіологія і вірусологія. Київ : Національний авіаційний університет, 2017. 230 с.

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Анаероби // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анаероби (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶