Археї

Halobacteria sp. штам NRC-1, довжина кожної клітини близько 5 μm

Архе́ї, архебактерії (Archaea, Archaebacteria) — за системою трьох доменів — домен, за іншою класифікацією — царство, в складі якого розглядають мікроскопічні одноклітинні прокаріоти.

Таксономія і характеристика

Систематику остаточно не розроблено, здебільшого у складі археїв розглядають 4–8 типів: Euryarchaeota, Crenarchaeota, Korarchaeota Nanoarchaeota. Клітини археїв близько 1 мкм у діаметрі, за формою сферичні, паличкоподібні, спіральні, трикутні та прямокутні, багато видів мають джгутики.

Спільні риси з бактеріями

Археї зовні нагадують еубактерії: клітини дуже дрібні, ядро відсутнє, є кільцева хромосома, плазміди, гени організовані в оперони, матрична РНК) поліцистронна (кодує більше, ніж один поліпептидний) ланцюг).

Біохімічні та генетичні особливості

Уперше археїв виявлено у гарячих джерелах і віднесено до бактерій. Дослідження їх під мікроскопом не показало чітких відмінностей від бактерій, на відміну від біохімічного складу. Деякі біохімічні характеристики археїв спільні з еукаріотами: хромосоми містять гістони, гени — інтрони, РНК проходить стадію процесингу, трансляція починається з метіоніну (в еубактерій — з N-формілметіоніну) тощо. Принципи укладання фосфоліпідних) молекул у клітинній мембрані, відмінні нуклеотидні) послідовності молекул ДНК — діагностичні ознаки археїв, які дозволили розглядати їх як самостійну таксономічну одиницю. Відмінності ліпідів археїв: гліцеринфосфат відрізняється стереохімічно (гліцерин-1-фосфат замість гліцерин-3-фосфату); у складі мембран замість жирних кислот — терпенові спирти; етерний зв’язок (у бактерій та еукаріотів — естерний зв’язок). Клітинні стінки не містять муреїну (замість нього в частини археїв — псевдомуреїн) характерного для бактеріальних клітин. Відсутність муреїну спричиняє резистентність археїв до пеніциліну й інших антибіотиків. Джутики археїв містять особливі білки — флагеліни. Транспортна РНК археїв відрізняється від тРНК бактерій та еукаріотів. Археї не синтезують жирних кислот.

Живлення

За типом живлення серед археїв є:

  • фототрофи;
  • літотрофи (джерело енергії — неорганічні сполуки);
  • органотрофи (використовують органічні речовини).

Розмноження

Розмножуються археї, як і бактерії, за допомогою поділу навпіл, множинного поділу, брунькування і фрагментації. Мейоз в археїв не відбувається.

Екологічні особливості

Завдяки надзвичайній стійкості до несприятливих чинників довкілля серед археїв найбільше екстремофілів — організмів, пристосованих до екстремальних умов і живлення речовинами, непридатними для цього (наприклад, метаном). Такі особливості дозволяють археям займати оселища, недоступні для інших організмів:

  • гарячі джерела (заселяють археї-термофіли, стійкі до температур +45…+113 °C);
  • місця з постійно низькими температурами повітря (археї-психрофіли, здатні до розмноження за –10 °C);
  • кислі середовища (археї-ацидофіли віддають перевагу умовам зі значеннями водневого показника (pH) 1–5);
  • лужні середовища (археї-алкаліфіли оселяються в умовах з pH 9–11).

Барофіли витримують тиск до 700 атм, галофіли живуть у соляних розчинах з умістом NaCl 25–30 %. Ксерофіли виживають за мінімальної вологості.

Література

  1. Woese C., Kandler O., Wheelis M. Towards a Natural System of Organisms: Proposal for the Domains Archaea, Bacteria, and Eucarya // Proceedings of the National Academy of Sciences. 1990. № 87 (12). Р. 4576–4579.
  2. Pace N. R. Timefor a Change // Nature. 2006. № 441 (7091). P. 289.
  3. Spang A., Saw J., Jшrgensen S. et al. Complex Archaea that Bridge the Gap Between Prokaryotes and Eukaryotes // Nature. 2015. № 521 (7551). Р. 173–179.
  4. Ястремська Л. С. Загальна мікробіологія і вірусологія. Київ : Національний авіаційний університет, 2017. 232 с.

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Археї // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Археї (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶