Анаконда

Анаконда. Eunectes murinus
Анаконда. Eunectes murinus

Анако́нда (Eunectes) — рід плазунів родини удавових, до якого належать одні з найбільших змій у світі.

Таксономія і характеристика

У складі роду 4 види, всі — неотруйні. Змії з масивним тілом, бурі, сірувато-зелені, оливкові, вохряні. Завдовжки до 5 м (гігантська анаконда звичайна — понад 5 м), самиці помітно більші за самців. Очі анаконди спрямовані вгору, що вказує на водний спосіб життя.

Спосіб життя

Активні і вдень, і вночі, але в сутінках пожвавлюються. Ведуть потайний спосіб життя, від небезпек ховаються у воду, де можуть перебувати тривалий час. Анаконди виповзають і на берег, але завжди тримаються поблизу води. Добре плавають, пірнають. Час посухи перечікують у стані заціпеніння, занурившись у мул. Живляться ссавцями, водоплавними птахами, дрібним кайманами, напади на людей для них нетипові. Зазвичай чатують на здобич, зачаївшись у воді, але можуть полювати й на суходолі. Анаконда душить здобич і після цього заковтує, зазвичай затягнувши під воду. Статева зрілість настає у віці 3–4 роки. Розмножуються яйцеживородінням. Вагітність триває 5–9 місяців, увесь цей час самиця не їсть. Народжує від 25 до 40 дитинчат. Тривалість життя анаконди у середньому становить 5–7 років.

Географічне поширення та екологія

Ареал роду — тропічна частина Південної Америки. Найбільша за розмірами серед видів роду анаконда звичайна (Eunectes murinus) населяє всю тропічну частину Південної Америки до сходу від Анд; анаконда жовта (Eunectes notaeus) поширена в Болівії, Парагваї, Уругваї, на території західної Бразилії й Аргентини; анаконда темноплямиста (Eunectes deschauenseei) трапляється у північно-західній частині Бразилії, анаконда болівійська (Eunectes beniensis) — в Болівії. Серед місць існування віддають перевагу закритим повільнотекучим водоймам, живуть також поблизу річок, озер, у заплавах, заболочених низовинах.

Література

  1. Жизнь животных : в 7 т. / Под ред. А. Г. Банникова. 2-е изд., перераб. Москва, 1985. Т. 5: Земноводные. Пресмыкающиеся.
  2. Souza E., Werneck F., Matos L. et al. Zootherapy in the Amazon: Green Anaconda (Eunectes murinus) fat as a Natural Medicine to Treat Wounds // Acta Amazonica. 2017. Vol. 47. № 4.

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Анаконда // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анаконда (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶