Анаксагор

Анаксагор, художник Хосе де Рібера, 1636

Анаксагор

(Ἀναξαγορας)

Народження бл. 500 до н. е.«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.5.
Місце народження Клазомени
Місце смерті Лампсак
Напрями діяльності філософ-досократик

Анаксаго́р (грец. Ἀναξαγορας; бл. 500, м. Клазомени, тепер побл. м. Ізмір, Туреччина — 428 до н. е., м. Лампсак, тепер м. Лапсекі, Туреччина) — філософ, математик, астроном, засновник Афінської філософської школи.

Життєпис

Походив з багатої й шляхетної родини, рано зацікавився філософією. Учень Анаксимена з Мілета. Тривалий час мандрував, знайомлячись із різними філософами та їхніми ученнями.

На запрошення Перикла бл. 450 переселився в м. Афіни. Започаткував власну школу, де викладав філософію.

За свої натурфілософські погляди бл. 431 до н. е. був звинувачений у руйнуванні віри в богів і засуджений до страти. Завдяки клопотанню Перикла, цей вирок замінили вигнанням із міста.

Переїхав у м. Лампсак, де теж заснував філософську школу.

Погляди

Вважав першоосновою світу не традиційні стихії (землю, воду, повітря чи вогонь), а вічні дрібні, невидимі, якісно різнорідні частинки, які називав «насінням усіх речей» [пізніше, у коментарях до поглядів філософа, названі гомеомеріями (від грец. ὅμοιος — поібний, схожий і μερίς — частина, частка)]. Головна філософська проблема для Анаксагора — питання виникнення нової якості: «Як з не-волосу міг виникнути волос, а з не-мʼяса — мʼясо». Твердив, що все існуюче спершу було хаотично перемішане й сполучене, потім з’явився Розум (Нус), який привів гомеомерії в рух, розділив однорідне й неоднорідне та упорядкував світ. Нус описував як найтоншу, найлегшу, найчистішу з усіх речей, що володіє найдосконалішим знанням і найбільшою силою.

Досліджував проблеми пізнання та його можливостей. Вважав, що пізнати річ неможливо, адже для цього потрібно встановити всі її компоненти, що є нездійсненним через нескінченну кількість первоначал. Стверджував, що людина має надто слабкі відчуття, тож «ми не здатні розрізняти, що є істиною, а що ні».

Такі сумніви, однак, не завадили йому відвести людині чільне місце в світі. Казав, що людина — найрозумніша з усіх істот, бо має руки.

Автор праць «Про природу», що збереглася лише у фрагментах, та «Ремінь (про нерозвʼязні проблеми)». Розробляв питання математики й астрономії. Одним із перших обґрунтував природу сонячних та місячних затемнень (припускав, що при місячних затемненнях Місяць потрапляє в тінь Землі), створив концепцію небесних тіл як розпечених кам’яних брил і відкинув традиційне тлумачення небесних світил як богів.

Запровадив математичні поняття нескінченно малих і нескінченно великих величин, досліджував квадратуру круга.

Філософські погляди Анаксагора вплинули на Демокрита. Його учнями були Перикл, Еврипід, Фукідід. Критично до його філософії ставилися Сократ і Платон.

Література

  1. Рожанский И. Д. Анаксагор. У истоков античной науки. Москва : Наука, 1972. 320 с.
  2. Рассел Б. Історія західної філософії / Пер. з англ. Ю. Лісняка, П. Таращука. Київ : Основи, 1995. 759 с.
  3. Graham D. Science Before Socrates: Parmenides, Anaxagoras, and the New Astronomy. New York : Oxford University Press, 2013. 287 рр.
  4. Коломийцев С. Ю. Демокрит и Анаксагор: сравнение концепций применительно к современной науке // Вестник Воронежского гос. ун-та. 2016. № 4. С. 33–41.
  5. Скомаровський В. О. Історія європейської філософії: Античність, Середньовіччя, Відродження. 2 вид., виправ. і допов. Умань, 2018. 581 с.

Автор ВУЕ

В. Е. Туренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туренко В. Е. Анаксагор // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анаксагор (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶