Аналітична геометрія

Аналіти́чна геоме́трія ― розділ математики, у якому геометричні образи (прямі, площини, криві та поверхні другого порядку) досліджують за допомогою методу координат. Основу для координатного методу закладено математиками Стародавньої Греції, зокрема Аполлонієм із Перги. Цей метод систематизовано в працях Р. Декарта. Значний внесок у розвиток аналітичної геометрії доклали Л. Ейлер, Г. Лейбніц, І. Ньютон та П. Ферма.

Суть методу координат така: на площині задають декартову систему координат [math]Оху[/math] та деяку лінію [math]L[/math]. Рівнянням лінії [math]L[/math] відносно декартової системи координат називають співвідношення виду [math]Fx,y=0[/math], яке задовольняють координати [math]x[/math] та [math]y[/math] будь-якої точки [math]A[/math], що лежить на лінії L та не задовольняють координати кожної точки, що не належить лінії. Кожну лінію на площині задано алгебраїчним рівнянням і навпаки ― кожне алгебраїчне рівняння задає лінію на площині.

Основною ідеєю методу координат є: геометричні властивості лінії L визначають аналітичними та алгебраїчними методами дослідження рівняння [math]Fx,y=0[/math]. Базовими формулами аналітичної геометрії є формули відстані між двома точками та координати точки, що ділить відрізок у заданому відношенні.

В аналітичній геометрії на площині досліджують алгебраїчні лінії 1-го та 2-го порядку, визначені, відповідно, алгебраїчними рівняннями 1-го та 2-го порядку. Лінії 1-го порядку ― прямі, задані загальним рівнянням [math]A_{x}+B_{y}+C=0[/math]. Лінії 2-го порядку (т. з. перерізи конічні) визначені рівняннями виду [math]Ax^{ 2 }+Bxy+Cy^{ 2 }+Dx+Ey+F=0[/math]. У просторі прямокутної координати [math]x, y,z[/math] (абсциса, ордината та апліката) точки простору [math]А[/math] задають аналогічно. Кожній поверхні [math]S[/math] ставлять у відповідність її рівняння виду [math]Fx,y,z=0[/math]. Щоби вивчити властивості поверхні [math]S[/math], досліджують алгебраїчними та аналітичними методами рівняння даної поверхні. Лінію [math]L[/math] у просторі задають як лінію, по якій перетинаються дві поверхні [math]S_{1}[/math] та [math]S_{2}[/math]. Алгебраїчні рівняння 1-го порядку задають у просторі площину, тобто загальне рівняння площини має вигляд: [math]Ax+By+Cz+D=0[/math]. Поверхні 2-го порядку визначають рівняннями виду [math]Ax^{ 2 }+By^{ 2 }+Cz^{ 2 }+Dxy+Eyz+Fxz+Gx+Hy+Mz+N=0[/math].

Окрім декартової системи координат на площині використовують полярну, у просторі ― циліндричну та сферичну. В аналітичній геометрії активно використовують методи векторної алгебри. Узагальнення аналітичної геометрії на випадок [math]n[/math]-мірного векторного простору вивчає окремий розділ математики ― алгебра лінійна.

Література

  1. Ефимов Н. В. Краткий курс аналитической геометрии. Москва, 2005;
  2. Дьомічев К. Е., Стеблянко П. О., Крилова Т. В. Вища та прикладна математика. Лінійна алгебра. Векторна алгебра. Аналітична геометрія. Комплексні числа. Київ, 2018.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶