Аполлоній із Перги

Аполлоній із Перги

Аполло́ній із Пе́рги (Аполлоній Перзький; грец. Ἀπολλώνιος ὁ Περγαῖος; бл. 262 до н. е., м. Перга, тепер на території м. Анталії, Туреччина — бл. 190 до н. е., імовірно м. Александрія, тепер Єгипет) — математик, астроном, один з представників александрійської школи.

Життєпис

Відомостей про життя дійшло небагато. Близько 235–225 до н. е. навчався в Ефесі в Евдема Пергамського, пізніше, близько 225–215 до н. е., вивчав математику в послідовників Евкліда Александрійського в Александрійському музеї. Потім жив і працював у м. Перзі.

Наукова діяльність

Аполлоній написав низку математичних праць, більшість з яких не збереглися. Найважливіша праця — «Коніка» («Конусні», «Конічні перерізи»), написана близько 215–195 до н. е. З восьми книг цього твору збереглися сім, 4 книги у грецькому оригіналі, інші — в арабському перекладі Сабіта ібн Курри, а остання книга — втрачена. «Коніка» присвячена перерізам конічним або кривим другого порядку. Уперше розглянув загальний випадок утворення конусних перерізів (еліпса, параболи і гіперболи) унаслідок перетину довільного кругового двопорожнинного конуса площиною під будь-яким кутом і детально досліджував їхні властивості.

Саме Аполлоній запропонував загальноприйняті назви цих кривих, до нього їх називали перетинами конуса. За основу класифікації кривих прийнято властивості їхніх алгебраїчних рівнянь, які Аполлоній записував у словесно-геометричній формі й називав симптомами кривої. У семи книгах «Коніки» наведено формулювання і доведення 387 теорем, у яких детально розглянуто найважливіші властивості кривих другого порядку (навіть сучасні університетські курси аналітичної геометрії не охоплюють усіх властивостей конічних перерізів, відкритих і доведених Аполлонієм).

З положень Аполлонія виходили в процесі створення аналітичної геометрії Р. Декарт і П. Ферма. «Коніка» мала також значний вплив на розвідки І. Ньютона, Ж.-Л. Лагранжа та багатьох інших, сприяла розвитку астрономії, механіки, оптики.

Аполлоній увів багато термінів, які широко використовують у математиці, зокрема «асимптота», «абсциса», «ордината», «апліката», «еліпс», «гіпербола», «парабола».

Відомості про ін. праці Аполлонія та його дослідження збереглися у творах пізніших античних авторів, зокрема Паппа. Удосконалював системи числення, запропонував аналогічну до розробленої Архімедом позиційну систему числення за тетрадами (степенями міріад — 10 000), що значно полегшило множення великих чисел у грецькій нумерації; обчислював значення числа π і одержав таке наближене значення: π≈3,1416. Окремі праці Аполлоній присвятив невпорядкованим ірраціональностям і запалювальним дзеркалам.

Розробив теорії руху Сонця, Місяця і планет за деферентами (див. Геоцентризм) та епіциклами, для пояснення їхнього нерівномірного руху, на яку спиралися Гіппарх Нікейський та Клавдій Птолемей. Відомими також є Аполлонія задача про знаходження кола, що дотикається трьох даних кіл (розв’язання задачі самим Аполлонієм до нас не дійшло), теорема Аполлонія із перги та Аполлонія кола.

Визнання

Разом з Евклідом та Архімедом Аполлонія вважають одним з трьох провідних математиків епохи еллінізму. У стародавньому світі його образно називали Великим землеміром.

На честь Аполлонія із Перги названо кратер на Місяці.

Література

  1. Ван дер Варден Б. Л. Пробуждающаяся наука. Математика древнего Египта, Вавилона и Греции / Пер. с гол. Москва : Физматгиз, 1959. 460 с.
  2. Кольман Э. Я. История математики в древности. Москва : Физматгиз, 1961. 236 с.
  3. Конфорович А. Г. Колумби математики. Київ : Радянська школа, 1982. 223 с.
  4. Боголюбов А. Н. Метематики. Механики. Биографический справочник. Киев : Наукова думка, 1983. 639 с.
  5. Розенфельд Б. А. Аполлоний Пергский. Москва : Московский Центр Непрерывного Математического Образования, 2004. 176 с.
  6. Аполлоній Пергський // Країна знань. 2008. № 5. С. 49.
  7. McKaughan D., VandeWall H. The History and Philosophy of Science: a Reader. London : Bloomsbury Academic, 2018. 1104 p.

Автор ВУЕ

С. Я. Янченко


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶