Анан бен Давид

Давня караїмська кенаса в м. Єрусалимі, відома як кенаса Анана бен Давида

Ана́н бен Дави́д (євр.ענן בן דוד‎; 715, м. Басра, тепер Ірак — 795, м. Багдад, тепер Ірак) — юдейський богослов і релігійний діяч. За панівною версією — відіграв вирішальну роль у формуванні релігії караїзму.

Життєпис і діяльність

Достовірних відомостей про життя Анана бен Давида обмаль, більшість переказів мають пізніше походження. Народився у м. Басрі, ймовірно походив з аристократичного ортодоксально-юдейського роду. Жив у м. Багдаді за правління халіфа Абу Джафара аль-Мансура (754–775). Бен Давиду було відмовлено в екзилархаті (проводі єврейської громади) на користь іншого члена родини.

Діяльність богослова припала на період активного сектоутворення в Західній Азії, яке пов’язують з арабо-мусульманськими завоюваннями та зустріччю традиційних для регіону релігій (юдаїзму, християнства, зороастризму тощо) з ісламом.

762–767 створив релігійну громаду «ананітів» (опозиційну щодо ортодоксального юдаїзму), що об’єднала послідовників різнорідних антирабинських рухів. Оповідь про те, що Анан бен Давид потрапив у в’язницю (767) за звинуваченням у державній зраді, але спромігся захистити себе і був помилуваний халіфом, нерідко розцінюють як міфотвірний сюжет. Помітну роль у формуванні доктрини ананітів приписують мусульманському богослову Абу Ханіфі.

Головний твір Анана бен Давида — арамейськомовна «Книга приписів» («Сефер га-міцвот», завершена бл. 770). Книга збереглася лише у фрагментах, які свідчать про її переважно релігійно-правовий зміст.

Основні ідеї

Караїмська кенаса в м. Євпаторії

Погляди Анана бен Давида визначили характерні риси караїзму. Вважав ТаНаХ єдиним джерелом віри та релігійного закону; відкидав Мішну, Талмуд та інші доповнення й коментарі до юдейських священних книг; закликав поціновувати роль Ісуса Христа й Мухаммада як проповідників Закону Мойсея; обстоював право кожного вірянина на самостійне тлумачення Тори і власний пошук істини; проповідував ідеї аскетизму, милосердя, благодійності, любові до ближнього; заперечував статус рабинів як посередників між людиною і Богом. Хоча висловлені в книзі думки свідчать про неортодоксальні позиції автора, але застосовані в ній методологія та аргументація визнані талмудичними.

Анан бен Давид ретельно розробив приписи-заборони, що регламентують культові дії, ввів низку правил, які відрізнили його послідовників. Пізніше відмовився надавати обрядам і приписам вирішального значення для поведінки вірянина. Навчав, що життя єврея має проминати в печалі й аскезі доти, доки єврейський народ не повернеться у Священну Землю, а Єрусалимський храм не буде відбудовано.

Визнання

У караїмських джерелах 10 ст. Анан бен Давид згаданий як попередник цього руху. Поряд із тим, припускають, що ненормативна позиція Анана бен Давида в галахічних дискусіях була привласнена караїмами для поглиблення власної історичності. Відомо, що нащадки Анана бен Давида користувалися особливою повагою серед караїмів і мали шанобливий титул «насі».

Література

  1. Mann J. Texts and Studies in Jewish History and Literature : in 2 vol. Cincinnati : Hebrew Union College Press, 1935. Vol. 2. 1600 p.
  2. Сарач М. Караимская народная энциклопедия : в 6 т. Париж : [б. и.], 1996. Т. 2. Вера и религия. 171 с.
  3. Поляк М. Середньовічний караїм // Єврейська цивілізація. Оксфордський підручник з юдаїки : в 2 т. / За ред. М. Ґудмена; пер. з англ. Київ : Дух і Літера ; Дніпропетровськ : Центр «Ткума», 2012. Т. 1. С. 320–353.
  4. Rustow M. Heresy and the Politics of Community: The Jews of the Fatimid Caliphate. Ithaca : Cornell University Press, 2014. 472 с.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Анан бен Давид // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анан бен Давид (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.01.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶