Анатаз

Anataz -Kharan Mountain, Balochistan, Pakistan.jpg
Anatase Oisans.jpg

Анатаз

Колір коричневий, зеленкуватий, синій, сірий, чорний
Форма кристалів призматична, таблитчаста
Сингонія тетрагональна
Твердість 5, 5–6
Блиск алмазний, металевий
Прозорість прозорий
Густина 3, 79–3, 97
Особливі характеристики напівпровідник

Аната́з (фр. anatase, від грец. ἀνάτασις — витягнення) — мінерал, одна з трьох природних поліморфних модифікацій діоксиду титану ТіО2.

Відомий від 1738, термін увів Р.-Ж. Гаюї в 1801. Л. Н. Воклен у 1802 довів ідентичність його хімічного складу з рутилом.

Масові частки: Ті — 59,95 %, O — 40,05 %; як домішки (сумарно до 3,5 %) може містити Nb, Fe, Al, Cr, V, Sn. Утворює гостробіпірамідальні, рідше призматичні й таблитчасті кристали розміром від 0,n до 3–5 см, більш видовженої порівняно з іншими тетрагон. мінералами, форми. Сингонія — тетрагональна; параметри комірки елементарної а = 3,78–3,85 Å, c = 9,51–9,62 Å. Заломлення показники — no = 2,561, ne = 2,488;спайність — досконала за (001) та (111); твердість за Мооса шкалою твердості мінералів — 5,5–6; густина — 3,79–3,97 кг/м3. Колір коричневий, жовтувато- чи червонувато-коричневий, зеленкуватий, синій, сірий, чорний, рідко майже безбарвний; блиск алмазний, металевий.

Різновиди: анатаз ніобіїстий (містить до 21,61 % Nb2O5), анатаз танталистий (містить до 13 % Ta2O5). Анатаз — акцесорний мінерал, що трапляється в жилах альпійського типу, у породах гірських магматичних та породах гірських метаморфічних, іноді в пегматитах, а також розсипищах. Найбільші у світі родовища — у Бразилії. В Україні відомий у гранітах різних типів та пегматитах (Приазов’я, Волинь тощо), розсипищах (Приазов’я, Придніпров’я).

Застосовується в електроніці як напівпровідник. Нанопорошок анатазу — фотокаталізатор для металічних і силікатних поверхонь, зокрема так званого самоочисного скла. Промислового значення не має. Використовують як колекційний мінерал. Прозорі кристали інколи фасетують як колекційні ювелірні вставки.

Література

  1. Бартошинский В. З., Возняк Д. К., Галабурда Ю. А. и др. Минералы Украины : краткий справочник. Киев : Наукова думка, 1990. 408 с.
  2. Матковський О. І., Павлишин В. І., Сливко Є. М. Основи мінералогії України. Львів : Видавничий центр Львівського національного університету імені Івана Франка, 2009. 856 с.
  3. Deer W., Howie R., Zussman J. Rock-forming Minerals. Non-silicates. Oxides, Hydroxides and Sulphides. London : Geology Society, 2011. 920 p.
  4. Павлишин В. І., Довгий С. О. Мінералогія : у 2 ч. Київ : КНТ, 2014. Ч. 2. 528 с.

Автор ВУЕ

О. А. Вишневський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вишневський О. А. Анатаз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анатаз (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.01.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶