Анатра, Артур Антонович

Анатра Артур Антонович

Анатра, Артур Антонович

Народження 1879
Місце народження Одеса
Смерть 1942
Місце смерті Ла-Гаренн-Коломб
Alma mater Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Місце діяльності Одеса, Сімферополь
Напрями діяльності літакобудування
Завод аеропланів «Анатра». Фото 1916.
Прибутковий будинок  родини Анатра в м.Одесі
Пам’ятник А. Анатрі

Ана́тра, Арту́р Анто́нович (11.01.1879, м. Одеса, тепер Україна — 01.01.1942, м. Ла-Гаренн-Коломб, тепер регіон Іль-де-Франс, департамент О-де-Сен, Франція) — підприємець, банкір, громадський діяч, один із фундаторів авіації в Україні.

Життєпис

Народився в сім’ї купців італійського походження.

Навчався у 2-й прогімназії і 3-й гімназії м. Одеси. 1899 вступив на природниче відділення фізико-математичного факультету Імператорського Новоросійського університету (тепер Одеський національний університет імені I. I. Мечникова), яке закінчив зі ступенем кандидата природничих наук.

Займався банківською діяльністю: товариш директора, керуючий Сибірським банком у м. Одесі; член правління і директор Одеського облікового банку.

1913 заснував завод аеропланів «Анатра», який за обсягами виробництва став найбільшим на теренах України та третім у Російській імперії.

Мав звання купця першої гільдії та спадкового почесного громадянина м. Одеси. Обіймав посади почесного мирового судді та гласного міської думи.

На початку 1919 емігрував до Франції. Співпрацював із фірмою «Пежо» (фр. «Peugeot»).

Діяльність

У березні 1908 став співзасновником і віцепрезидентом Одеського аероклубу. 1910 обраний його президентом. Брав участь в популяризації повітроплавання та авіації (зокрема організовував показові польоти, купував літаки). З його ініціативи у червні 1910 при Одеському аероклубі відкрито військово-авіаційний клас для офіцерів (із безкоштовним навчанням). 1911 реорганізовано в авіашколу, куди приймали також цивільних (на платне навчання). У серпні 1917 передав Одеську авіашколу урядові.

У жовтні 1912 звернувся до Головного інженерного управління Військового міністерства Російської імперії з пропозицією налагодити виробництво літаків. До червня 1913 викупив майстерні Одеського аероклубу, заснував завод аеропланів «Анатра».

Перше замовлення на 5 літаків виконано до листопада 1913. До кінця 1917 для військових потреб виготовили понад 1 100 літаків. Випускали переважно копії французьких літаків («Фарман», «Моран», «Ньюпор», «Вуазен») та їхні удосконалені варіанти («Вуазен Іванова»). Налагодили випуск літаків оригінальної конструкції («Анаде», «Анасаль»).

Окрім одеського підприємства, споруджено авіаційний та авіамоторний заводи в м. Сімферополі. 1918 заводи «Анатра» випускали літаки «Анасаль» для військової авіації Австро-Угорської імперії.

У квітні 1919 усі заводи націоналізувала радянська влада. На базі заводу «Анатра» в м. Одесі тепер діє Одеський авіаційний завод. Завод у м. Сімферополі припинив діяльність 1924.

Визнання

Мікрорайон у м. Сімферополі, де був розташований авіаційний завод, називається «Анатра».

1999 на території Одеського авіаційного заводу встновлено пам’ятник А. Анатрі (скульптор О. Копйов; 1936-2015).

Література

  1. Нахапетов В. Н., Тищенко В. Ю., Шевченко А. М. Полет сквозь столетие: Очерки истории завода. Харьков : Майдан, 2005. 224 с.
  2. Харук А., Кондратьєв В., Хайрулін М. «Анатра»: Літаки одеського авіабудівного підприємства, 1910–1924 pp. Київ : Темпора, 2008. 80 с.
  3. Харук А. І. Нарис історії авіаційної промисловості України (1910–1980-ті рр.). Львів : Львівська політехніка, 2010. 304 c.

Автор ВУЕ

А. І. Харук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харук А. І. Анатра, Артур Антонович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анатра, Артур Антонович (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶