Анафілаксія

Анафілаксі́я (від ана… та грец. φύλαξις — захист) — гостра, важка, системна реакція гіперчутливості, що виникає внаслідок прискореного масивного виділення медіаторів з опасистих клітин (мастоцитів) і базофілів. Характеризується швидким початком із небезпечними для життя порушеннями дихання та кровообігу, що супроводжуються ураженнями шкіри і слизової оболонки.

Термін «анафілаксія» вперше запропонували дослідники П. Портьє і Ш. Ріше (Франція) у 1902 для позначення незвичайної реакції в собак, що виникала у відповідь на повторне введення екстракту щупалець актиній. Аналогічну шокову реакцію на повторне введення кінської сироватки в морських свинок описав 1905 патолог Г. Сахаров (Росія).

Спочатку анафілаксію вважали суто експериментальним феноменом, але згодом аналогічні реакції виявлено і в клінічній практиці. Нині виділяють IgE-опосередковані, IgE-незалежні та комплемент-опосередковані механізми анафілаксії. Неоднорідна клінічна симптоматика анафілаксії, наявність різних імунологічних механізмів, залучення до патологічного процесу багатьох систем життєзабезпечення організму, помилкова інтерпретація її клінічних особливостей, труднощі у проведенні лабораторних тестів, що підтверджують діагноз, ускладнюють своєчасне встановлення діагнозу анафілаксії з його нозологічною рубрикацією для лікаря будь-якої спеціальності.

Анафілаксію вважають вірогідною, якщо у хворого протягом декількох хвилин — кількох годин після впливу алергену розвивається будь-який із таких симптомів: дифузна еритема, висип, кропив’янка та/або ангіонабряк, бронхоспазм, набряк гортані, гіпотензія та/або серцева аритмія.

Література

  1. Simons F. E. Anaphylaxis // Journal of Allergy and Clinical Immunology. 2010. Vol. 125. P. 161–181.
  2. Бабаджан В. Д., Кузнецова Л. В., Зайков С. В. та ін. Анафілаксія. Київ : ТОВ «Актавіс Україна», 2014. 228 с.
  3. Anaphylaxis: Guidelines from the European Academy of Allergy and Clinical Immunology // Allergy. 2014. № 69 (8). P. 1026–1045.

Автор ВУЕ

В. Д. Бабаджан


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бабаджан В. Д. Анафілаксія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анафілаксія (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.01.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶