Англійці

Англійці у серії "Держави Європи", 1861. Майстер Утагава Йосікадзу

Англі́йці (самоназва — Englishmen, Englishwomen) — нація, представники якої становлять більшість населення Великої Британії.

Назва «англійці» походить від етноніма англи, який належав одному з англосаксонських племен, що в 5–6 ст. оселилися на території сучасної Великої Британії.

Англійці становлять 51,41 % населення Великої Британії, 60,38 % населення Англії. За даними перепису 2011, англійцями себе вважали понад 37,6 млн мешканців Англії та Велсу (67 %). Англійці також мешкають у США (27,6 млн), Австралії (7,2 млн) і Канаді (6,6 млн).

Англійці говорять англійською мовою.

Переважно сповідують християнство та належать до Церкви Англії. Також є протестанти й католики.

Англійці — нащадки англосаксів, які ввібрали місцеві кельтські елементи (див. Бритти) і згодом змішалися з норманами, утворивши в 13–14 ст. єдину англійську національну спільність.

За даними палеогенетичних досліджень, предки англійців з’явилися на Британських островах в епоху неоліту (4–3 тис. до н. е.). Подальші завоювання Британії, відомі за археологічними й писемними джерелами, не призводили до повної зміни населення. Ключову роль в етнокультурному розвитку давнього населення Англії відіграли поширення культури дзвоноподібних келихів бронзової доби (3 тис. до н. е.) та розквіт культури бриттських племен Західної та Центральної Європи.

У 17 ст. англійці утворили націю. Формування модерної англійської національної ідентичності стало наслідком низки взаємопов’язаних чинників. Важливе значення мали розквіт англійської літературної мови й культури нового часу, втрата Англією материкових земельних володінь у Європі через поразку у Столітній війні, Реформація та утворення англіканської церкви, військово-політичне протистояння з католицькою Іспанією та Францією, епоха романтизму, піднесення та розпад Британської імперії.

У 17–19 ст. багато англійців переселилися в колонії Англії, де вони стали одним із компонентів у формуванні відповідних націй. Своєрідність історичного розвитку Англії сприяла збереженню багатьох традиційних рис у побуті та суспільному житті англійців.

Література

  1. Johnson P. The Offshore Islanders: a History of the English People. London : Phoenix, 1998. 480 p.
  2. Jones E. The English Nation: The Great Myth. Stroud : Sutton Publishing Limited, 2003. 456 p.
  3. Wasson E. A History of Modern Britain: 1714 — to the Present. Hoboken : Wiley-Blackwell, 2009. 424 p.
  4. Taylor D. Who do the English Think they Are?: from the Anglo-Saxons to Brexit. Stroud : The History Press, 2018. 320 p.

Автор ВУЕ

Г. М. Казакевич


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Казакевич Г. М. Англійці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Англійці (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶