Андрелла, Михайло

Андре́лла, Миха́йло (псевдоніми — Оросвигівський, Феодул, Христодул; 1637–1639, с. Росвигово, тепер у складі м. Мукачева Закарпатської області, Україна — 1710, с. Іза, тепер Хустського району Закарпатської області, Україна) — письменник-полеміст, релігійний діяч.

Андрелла, Михайло

Псевдоніми Оросвигівський, Феодул, Христодул
Місце народження Росвигово
Смерть 1710
Місце смерті Іза
Місце діяльності Закарпатська Україна
Напрями діяльності релігія, полемічна література

Життєпис і діяльність

Богословську освіту здобував у містах Трнаві (тепер Словаччина), Відні, Братиславі. Був висвячений у сан священника Греко-католицької церкви, однак невдовзі після початку служіння в Мукачівській єпархії, яка 1646 прийняла унію з Римом, у М. Андрелли виник конфлікт з єпископом Й. Волошиновським. 1669 Андреллу виведено поза клір.

У період гострого протистояння прихильників Католицької церкви та кальвіністів (див. Кальвінізм), що спиралися на підтримку князів Трансільванії (Семигорода) Ракоці. Це послаблювало позиції унійної Мукачівської єпархії. Андрелла оголосив себе православним священником і продовжив служити на парафіях у селах Бедевлі, Воніговому (обидва — тепер Тячівського району Закарпатської області), Сасовому (тепер Берегівського району Закарпатської області), Ізі (тепер у складі Хустської міської громади Закарпатської області), Севлюші (тепер м. Виноградів).

Був ув’язнений у Мукачівській фортеці (1679). Обійшов із проповідями закарпатські села, застерігаючи від покори католицькій ієрархії.

Володів латинською, грецькою, угорською, польською мовами. Знав історію церкви та розумівся на причинах реформаційного (див. Реформація) руху в Європі. Значний вплив на творчість Андрелли мали твори Петра Могили, Захарія Копистенського, Йоанникія Галятовського.

Праці

Написав кілька полемічних повчань, найвідоміші серед яких: «Логос» (1691–1692), «Оборона вѣрному каждому человѣку» (1697–1701), а також «Трактат против латинов» (у 3 т., працю було знищено). Рукописи творів зберігалися в єпископській бібліотеці м. Ужгорода, проте згодом зникли.

Твори не мали чіткої композиції та єдиного сюжету. Вони відверто тенденційні, пересипані великою кількістю біблійних цитат, насичені експресивною лексикою. Його мова сполучає елементи церковнослов’янської та діалектної, нерідко введено латинські, угорські та польські елементи. Використано епізоди з життєвого досвіду діяча, деякі історичні відомості.

Наскрізною думкою є протиставлення православної віри вкрай критично оцінюваним католицизму й протестантизму. Для ілюстрації вихідної тези про ворожість Риму східній християнській традиції він невибагливо й хаотично вводив до творів вставні новели, запозичені з антикатолицької публіцистики. Викривальний характер зображення опонентів провокує вживання образливих порівнянь, емоційно-оцінних епітетів; охоче використовує влучні приповідки. Не обмежуючись суто конфесійними проблемами, М. Андрелла порушує низку соціальних тем, позиціонуючи себе захисником постраждалих від суспільної несправедливості.

Додатково

  • Псевдоніми Феодул і Христодул походили від грец. Θεός — Бог, Χριστός — Христос і δοῦλος — раб.
  • За радянських часів спадщину Андрелли намагалися використати як доказ ворожого ставлення українців Закарпаття до унії з Римом та прагнення єдності з православною Москвою.

Література

  1. Панькевич І. Михаил Оросвегувский чи Михаил Феодул. Ужгород : Просвіта, 1925. С. 5–16.
  2. Духовно-полемические сочинения иерея Михаила Оросвиговского Андреллы против католичества и унии. Прага : Издание Королевского чешского Общества Наук, 1932. 300 с.
  3. Мельник В. Видатний закарпатський полеміст ХVІІ століття // Жовтень. 1957. № 5. С. 129–135.
  4. Микитась В. Л. Видатний письменник — полеміст // Література в школі. 1957. № 3. С. 86–91.
  5. Микитась В. Л. Український письменник-полеміст Михайло Андрелла. Ужгород : Закарпатське обласне видавництво, 1960. 128 с.
  6. Грицай М. С., Микитась В. Л., Шолом Ф. Я. та ін. Давня українська література. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : Вища школа, 1989. 415 с.

Автор ВУЕ

Ігор Ісіченко, архієпископ


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶