Андрогінність

Андрогінність. Поєднання жіночих й чоловічих рис на картині «Іван Хреститель» (1513–1516) худ. Леонардо да Вінчі. Музей Лувру в м. Париж, Франція

Андрогі́нність (грец. ἀνδρόγυνος — чоловік-жінка, від грец. ἀνήρ (ἀνδρός) — чоловік і грец. γυνή — жінка) — поєднання в одній людині рис, які традиційно вважають жіночими й чоловічими.

Історична довідка

Термін «андрогінність» запозичено з давньогрецької міфології (див. Андрогін). Поняття «андрогінність» запропонувала психолог С. Бем (1944–2014; США), автор психологічної методики вимірювання маскулінності й фемінності «Статево-рольовий опис» («Тhe Bem Sex-Role Inventory»). Застосування методики дозволяє виділити чотири типи людей незалежно від їхньої фізіологічної статі: маскулінні (з вираженими чоловічими якостями); фемінні (з вираженими жіночими якостями); андрогінні; невизначені (без яскраво виражених якостей маскулінності й фемінності).

Характеристика

В андрогінній моделі статево-рольового розвитку показники маскулінності та фемінності розглядають як відносно незалежні один від одного, що уможливлює їхнє поєднання в одній людині, хоча в попередніх моделях особистості розвинену маскулінність пов’язували з недорозвиненою фемінністю (і навпаки). Андрогінність може розглядатися і як психологічна ознака особистості, і як характеристика зовнішності людини, що має як чоловічі, так і жіночі риси. Ці два аспекти не обов’язково збігаються. Розвинена психологічна андрогінність у людини, незалежно від її статі, передбачає багатий арсенал і гнучкість її рольової поведінки, високі соціально-адаптивні здібності та інші важливі якості. Наприклад, обдаровані люди часто мають високі показники андрогінності. Чоловічі та жіночі риси формуються не лише відповідно до вроджених задатків, а й в умовах впливу сімейного виховання та соціального оточення. Поняття «андрогінність» не слід ототожнювати з гермафродитизмом, що відповідає наявності в одному організмі чоловічих і жіночих статевих органів та інших морфологічних ознак статі. Андрогінність не пов’язана також і з порушеннями статевого розвитку або нетрадиційною статево-рольовою орієнтацією (наприклад, з гомосексуальністю, трансвестизмом, транссексуалізмом).

Література

  1. Bem S., Martyna W., Watson C. Sex Typing and Androgyny // Journal of Personality and Social Psychology. 1975. № 31. P. 634–643.
  2. Kaplan A., Sedney M. A. Psychology and Sex Roles: An Androgynous Perspective. Boston : Little, Brown and Company, 1980. 402 p.
  3. Копилова Н. О. Міфологема андрогінності: від архаїчної традиції до постгендерної ідентичності // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». 2014. Серія: Культурологія. Вип. 14. Ч. 1. С. 34–46.
  4. Копилова Н. О. Образ андрогіна як культурна метафора досконалої людини: від романтичного ідеалу до сучасності // Культура України. 2014. Вип. 46. С. 144–151.
  5. Тарасюк Л. С. Андрогінна цілісність як феномен соціального буття людини. Київ : АМУ, 2017. 336 с.

Автор ВУЕ

П. П. Горностай


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Горностай П. П. Андрогінність // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андрогінність (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶