Андрійчик, Григорій Ісайович

Андрі́йчик, Григо́рій Іса́йович (Андрейчиков, Андрійчук; 1892, с. Забор’є, тепер Могилівської обл., Білорусь — 05.05.1941, м. Москва, тепер РФ) — бандурист, співак (баритон), педагог, музичний майстер, один із фундаторів Першої Київської капели кобзарів.

Андрійчик, Григорій Ісайович

Народження 1892
Місце народження Забор’є
Смерть 05.05.1941
Місце смерті Москва
Alma mater Державний вищий музично-драматичний інститут ім. М. Лисенка
Напрями діяльності музичне мистецтво


Життєпис

Працював столяром на заводі «Транссигнал» у м. Києві (1913–1924). Професійну музичну освіту здобув на диригентському відділі Державного вищого музично-драматичного інституту ім. М. Лисенка, де навчався з 1922.

У 1919–1935 (з перервою) перебував у складі Київської капели бандуристів (1919−1924 — Перша Київська капела кобзарів, з 1924 — Перша Українська художня капела кобзарів, від 1935 — Всеукраїнська державна зразкова капела бандуристів).

Роботу в капелі поєднував із керівництвом самодіяльними кобзарськими колективами м. Києва (1932–1936). Вів педагогічну діяльність: працював у Державному музично-драматичному інституті ім. М. Лисенка (м. Київ) на посаді викладача, «лектора кобзарської класи» (1929–1930); викладав гру на бандурі у вечірній музичній школі м. Києва (1935–1937). У вересні−листопаді 1938 керував гуртком бандуристів Горлівського будинку культури.

Останні роки життя мешкав у м. Москві, де працював в Ансамблі пісні й танцю Всесоюзної центральної ради профспілок на посаді співака-бандуриста й викладача гри на бандурі (жовтень 1939 — квітень 1941).

Творча діяльність

Г. Андрійчик — один із фундаторів та активний учасник Першої Київської капели кобзарів (засн. 1918) під керівництвом В. Ємця.

1924–1926, а також 1930 та 1931 обіймав посаду Голови правління Першої Української художньої капели кобзарів. У квітні 1928 разом з О. Дзюбенком, І. Борцем, Ю. Барташевським, Б. Данилевським вийшов зі складу капели через незгоду з «внутрішньоорганізаційною лінією» керівництва.

З травня 1928 А. перебував у складі ансамблю кобзарів, улітку 1930 із сольними концертами виступав у містах Москві та Ленінграді (тепер м. Санкт-Петербург, РФ).

1930 митець повернувся до Першої Української художньої капели кобзарів.

У сольному репертуарі Андрійчика: думи «Про Олексія Поповича», «Буря на Чорному морі»; гумористичні пісні «Про Гриця мудрого», «Як кум до куми залицявся», «Ой, гоп, чики, чики». Здебільшого в концертах капели бандурист виступав у складі дуетів — з О. Дзюбенком, Ф. Панченком, Ю. Барташевським, М. Полотаєм. Разом із бандуристами М. Грисенком та І. Борцем виконував народну пісню «Приїхали три козаки».

Андрійчик — прихильник київського способу гри на бандурі, вважав його більш перспективним, таким, що відкриває ширші можливості для хроматизації інструмента, та доступнішим для опанування. У власних конструкціях бандур запровадив елементи хроматизації, багато працював над удосконаленням інструментів. Створив понад 10 бандур, які вирізнялися добрим звучанням і гарним дизайном (одна з них зберігається у фондах Музею театрального, музичного та кіномистецтва України).

Література

  1. Ященко Л. Державна заслужена капела бандуристів Української РСР. Київ : Музична Україна, 1970. 83 с.
  2. Жеплинський Б. Коротка історія кобзарства в Україні. Львів : Край, 2000. 195 c.
  3. Ємець В. Гетьман Скоропадський та перша капела кобзарів // Народна творчість та етнографія. 2001. № 4. С. 55–66.

Автор ВУЕ

Т. В. Сітенко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Сітенко Т. В. Андрійчик, Григорій Ісайович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андрійчик, Григорій Ісайович (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶