Андрія Первозваного орден

Андрія Первозваного орден.png
Андрія Первозваного орден1.jpg

Андрі́я Первозва́ного о́рден (рос. Андрея Первозванного орден; повна назва — Святого апостола Андрія Первозваного орден) — найвища нагорода Російського царства (1698 або 1699–1721; у 1698 або 1699–1714 — єдина державна нагорода) та Російської імперії (1721–1917).

Орден Андрія Первозваного не ділився на ступені. Орден засновано Петром І 1698 або 1699 (точна дата невідома, перше вручення відбулося 1699).

Перший проект статуту ордена Андрія Первозваного розробив особисто Петро I 1720, однак не затвердив його. Розроблений 1744 під час правління Єлизавети Петрівни проект статуту ордена Андрія Первозваного також не було затверджено. Перший офіційний статут цієї нагороди видано 1797 під час правління Павла І.

З кінця 17 ст. й упродовж 18 ст. знак ордена Андрія Первозваного — виготовлена з тканини зірка, гаптована сріблом і золотом, та золотий хрест (у формі діагонального «андріївського»), який за бажання нагородженого міг бути прикрашений діамантами або іншим коштовним камінням. Девіз ордена — гасло «За віру й вірність» (рос. «За веру и верность») на зірці. Стрічка ордена блакитного кольору. На початку 19 ст. зірку почали виготовляти зі срібла.

Останній статут ордена Андрія Первозваного затверджено 1892. Орденом Андрія Первозваного нагороджувалися найвищі посадові особи Російського царства (з 1721 — Російської імперії) та інших держав за цивільні й військові заслуги. Серед іноземців зазвичай відзначали глав держав і головнокомандувачів армій. Конкректний перелік заслуг формально не регулювався. Питання про нагородження вирішував особисто монарх.

Відповідно до Табеля про ранги нагороджені орденом Андрія Первозваного прирівнювалися до чину 3 класу (відповідник військового звання генерал-лейтенанта), якщо не мали вищого чину.

Відповідно до статуту ордена Андрія Первозваного 1892, нагороджений цим орденом автоматично отримував одночасно чотири нижчі російські ордени (Святого Олександра Невського, Анни і Станіслава, Білого орла), якщо не був нагороджений ними раніше.

З 1770- х орден Андрія Первозваного автоматично присуджувався новонародженим членам імператорської родини чоловічої статі, які мали титул «великий князь» (за часів Катерини ІІ це поширювалося на законно народжених дітей і онуків імператриці, народжених за її правління, з часів Павла І — на всіх законно народжених нащадків чоловічої статі за прямою лінією, з 1886, відповідно до указу Олександра ІІІ, — на всіх дітей і онуків імператора). Це правило виконувалося фактично з часів Катерини ІІ та було офіційно передбачене статутом ордена за часів Павла І.

Від 1897 орден Андрія Первозваного автоматично отримували після досягнення повноліття всі князі імператорської крові чоловічої статі (прямі нащадки імператорів, починаючи від правнука).

1699 першим кавалером ордена став президент посольських справ Російського царства (відповідник сучасної посади міністра закордонних справ) граф Ф. Головін. 1700 другим кавалером ордена Андрія Первозваного став І. Мазепа (позбавлений 1708). Серед інших нагороджених орденом Андрія Первозваного — М. Кутузов (1800), Наполеон I Бонапарт (1807), Ш. Талейран, П. Багратіон та ін. Першою жінкою, яка отримала орден Андрія Первозваного, стала імператриця Катерина І (прийняла його особисто від себе 1725).

Нагородження могло відбуватися як публічно, так і таємно. За час існування ордена Андрія Первозваного ним нагороджено бл. 1000 осіб (питання про факт відзначення деяких діячів є дискусійним), згодом позбавлено нагороди 12 осіб. Останнім здобув орден Андрія Первозваного принц Данії Фредерік, король Данії 1947–1972 під іменем Фредерік IX (нагороджений 27.01.1917 з нагоди досягнення повноліття).

Література

  1. Васильева И. А., Крюкова Л. В., Мухортова Т. В. История государственных символов России. Ставрополь, 2016. 123 с.;
  2. Чипизубова А. Н. Место Ордена Андрея Первозванного в имперской системе наград // Образование, наука, производство. VIII Международный молодежный форум. Белгород, 2016. С. 3579-3584.

Автор ВУЕ



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶