Анкілостомідоз

Анкілостоми на слизовій кишківника

Анкілостомідо́з (від грец. άγϰύλος — кривий і στόμα — рот, отвір) — паразитоз, спричинений анкілостомами. Об’єднує дві інвазії: анкілостомоз і некатороз. Це антропонозні геогельмінтози з групи нематодозів, які поширені здебільшого у тропіч. і субтропіч. країнах. Збудниками анкілостомідозу є нематоди родини Ancylostomatidae: кривоголовка (Ancylostoma duodenale) і некатор (Necator americanus). Людина заражається личинками, що проникають крізь шкіру стоп, гомілок, під час ходьби босоніж з ґрунту та рослин або перорально, з контамінованою їжею та напоями. Із тонкого кишківника личинки судинами мігрують до легень, а звідти згодом повертаються до тонкого кишківника, де перетворюються на дорослі особини.

Міграційна фаза анкілостомідозу проявляється симптомами ураження бронхів і легень (кашель, задишка), які виникають на тлі високої температури тіла. Характерним є синдром Леффлера. У кишковій фазі з’являються біль у животі, закреп або пронос, нудота, анемія. У ділянці проникнення збудника виникають свербіж, печіння, еритематозно-папульозний висип. У стадію міграції личинки виявляють у харкотинні. У хронічну стадію анкілостомідозу яйця збудника виявляють у дуоденальному вмісті та свіжих випорожненнях (овоскопія). Дегельмінтизацію здійснюють нафтамоном, пірантелом, комбантрином, левамізолом.

В осередках анкілостомідозу не слід ходити босоніж. Важливим є ретельне миття та ошпарювання окропом фруктів і овочів перед вживанням їх у їжу.

Література

  1. Atlas of Pediatrics in the Tropics and Resource-Limited Settings / Ed. by J. Spector, T. Gibson. 2nd ed. Elk Grove : American Academy of Pediatrics, 2016. 424 p.
  2. Козько В. М., М'ясоєдов В. В., Соломенник Г. О. та ін. Медична паразитологія з ентомологією. 2-ге вид., випр. Київ : ВСВ «Медицина», 2017. 336 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Козько В. М., М’ясоєдов В. В., Садовниченко Ю. О. Анкілостомідоз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анкілостомідоз (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶