Анотація

Анота́ція (лат. annotatio — помітка, зауваження, примітка, від annotare — позначати) — стисла характеристика первинного документа (книжки, дисертації, статті, проекту тощо) — його змісту, призначення, структури, художньої форми, читацької адреси тощо. На відміну від реферату, не переказує зміст первинного документа, а узагальнено представляє його як унікальний інформаційний продукт.

Розташування анотації, її обсяг, зміст, структура, стилістичні особливості визначає ДСТУ 7342:2013 «Інформація та документація. Видавнича анотація. Правила складання та подання у виданнях».

Класифікація

За змістом, структурою, обсягом, призначенням анотації різноманітні. Їх види визначають за численними критеріями, серед них основні:

За функціональним призначенням:

  • довідкова анотація — уточнює тему документа, надає стислі відомості про автора, жанр твору, читацьку адресу, інші особливості публікації, не зазначені в бібліографічному описі; може бути короткою або розгорнутою; використовується в наукових, навчально-методичних, довідкових виданнях.
  • рекомендаційна анотація — має дидактичну та просувальну спрямованість, акцентує увагу на новизні ідей, фактажу, інших перевагах публікації, пропагує її як корисне інформаційне джерело для певної аудиторної групи, спонукає до читання твору. Використовується переважно в літературно-художніх та науково-популярних виданнях.

За способом характеристики первинного документа:

  • загальна анотація — дає загальний опис документа — різноманітних аспектів його змісту і форми; розрахована на масову аудиторію.
  • спеціалізована (аналітична) анотація — характеризує певний аспект первинного документа, що може зацікавити конкретну аудиторну групу, або певну частину (розділ, параграф) первинного документа.

За кількістю анотованих джерел:

  • монографічна анотація — характеризує один первинний документ.
  • групова (зведена) анотація — характеризує кілька документів, згрупованих на певній підставі: публікації за спільною темою; публікації одного автора чи одного видавництва, публікації з однотипного видавничого джерела (журналу, газети).

За виконанням:

  • авторська анотація — самостійно підготовлена автором книжки, статті чи іншого документа.
  • неавторська анотація — підготовлена фахівцем (редактором, бібліографом чи ін.), наприклад, видавнича анотація.

Особливості форми та змісту

Обсяг, зміст і форма анотації залежать від її виду, наприклад, анотація в збірці оповідань для дітей суттєво відрізняється від анотації в науковій монографії.

Як вторинний документ, анотація повинна загалом відповідати таким вимогам:

  • доступність — бути зрозумілою масовому читачеві без звернення до первинного документа;
  • змістовність — містити достатньо інформації для того, щоб читач міг скласти уявлення про первинний документ (тему, фактаж, структуру, художнє оформлення, цінність публікації тощо);
  • лаконічність — мати значно менший обсяг, ніж первинний документ (зазвичай до 500 знаків), акцентувати увагу на його головних характеристиках, не вдаючись у деталі; не містити жодних сторонніх відомостей;
  • стилістично тяжіти до безособових синтаксичних конструкцій, фраз-кліше, загальноприйнятих скорочень, уникати складних формулювань, цитат тощо.

Функції

Анотації виконують такі основні функції:

  • пошукова — орієнтують читачів в інформаційних потоках, допомагають приймати рішення про доцільність поглибленого читання того чи того документа;
  • комунікативна — інформують про існування та особливості певних публікацій, сприяють створенню інформаційних баз, інформаційному обміну, просуванню видавничої продукції;
  • оцінювальна — критично оцінюють корисність публікацій, їхнє місце поміж інших.

Джерела

  • ДСТУ 4861:2007. Інформація та документація. Видання. Вихідні відомості. Київ : Держспоживстандарт України, 2009. 46 с.
  • ДСТУ 7342:2013. Інформація та документація. Видавнича анотація. Правила складання та подання у виданнях. Київ : Держспоживстандарт України, 2014. 11 с.

Література

  1. Женченко М. І. Загальна і спеціальна бібліографія. Київ : Жнець, 2011. 255 с.
  2. Збанацька О. М. Аналітико-синтетична переробка інформації. Макроаналітичне згортання інформації. Бібліографічний опис документів. Анотування документів. Київ : Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 2014. 268 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Крайнікова Т. С., Женченко М. І. Анотація // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анотація (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶