Антагонізм політичний

Фрагмент Берлінського муру, як уособлення політичного антагонізму

Антагоні́зм політи́чний — у політології — поняття на позначення гострого протистояння, взаємного неприйняття політичних суб’єктів внаслідок взаємовиключних соціально-політичних інтересів, несумісних політичних цінностей, ідеологій, різноспрямованих поглядів й орієнтирів, непримиренних політичних позицій, войовничої політичної поведінки та діяльності.

Історична довідка

Від часів античності філософія розтлумачує природу агресивного антагонізму як незнання, занепокоєння, нерозуміння, роздратування, неприязнь, взаємні скарги й вимоги.

У діалектиці І. Канта осмислюється значення антагонізмів для розвитку міжнародних соціально-політичних відносин, а поряд із суперечностями, що існують, підкреслюється ідеал вічного миру, досяжного за умов врахування взаємних інтересів, порозуміння, співробітництва між народами, невтручання у внутрішні справи держав, дотримання статус-кво кордонів тощо.

К. Маркс загалом усі суперечності й конфлікти розподіляв на антагоністичні та неантагоністичні, при цьому перші, на його думку, розв’язуються тільки знищенням однієї зі сторін (яскравим прикладом вважав антагонізм буржуазії та пролетаріату у капіталістичному суспільстві). К. Маннгейм вживав поняття у зв’язку з утопічними формами політичної свідомості (наприклад, соціалістично-комуністичною), розглядав феномен антагонізмів як частину такого способу мислення та світосприйняття, який ґрунтується саме на акцентуванні загроз та войовничому протистоянні їм.

Широкого вжитку поняття набуло і в колах українських інтелектуалів 19–20 ст. (В. Липинський, С. Подолинський, С. Рудницький, М. Туган-Барановський, І. Франко та ін.). Використовується в сучасних дослідженнях історичних подій, постатей, сюжетів того періоду.

С. Гантінгтон актуалізував проблематику в контексті модернізації політичної спільноти, яка супроводжується розширенням політичної свідомості й активності. Він стверджував, що антагонізми, які виникають між політиками та бюрократами, інтелектуалами й військовими, лідерами робітників і підприємцями, нерідко призводять до насильства.

Характеристика

Поширеність терміна

Поняття характерне для марксистського вчення, поширене у фокусі діалектичного підходу філософії політики та окремих напрямів конфліктології, етнополітології, геополітики.

Категорія іноді вживається у сучасному суспільствознавстві як синонім взаємовиключних тенденцій політики, гострих суспільно-політичних розбіжностей, конфліктів, воєн. Зазвичай протиставляється властивим для демократичних режимів формам суперечностей (політична конкуренція, дискусія, дебати, діалоги, полілоги), спрямованим не на ворожнечу та взаємознищення, а на пошук раціональних рішень, консенсусів, компромісів, порозумінь у плюралістичному суспільстві (див. Консенсус, Компроміс). Політичні антагонізми ж розглядаються як такі діаметрально протилежні позиції, що з часом лише поглиблюються та можуть бути вирішені лише усуненням самої першооснови, причини конфлікту.

Класифікація

Серед різновидів політичних антагонізмів — цивілізаційні, міждержавні, геополітичні, ідеологічні, партійні.

Деякі політологи приділяють окрему увагу антагонізмам «влада — опозиція», «державні органи — суспільні інститути», «демократична більшість — меншість», «централізація — самоврядність», «бюрократична система — індивід», «держава — церква» тощо.

Політичний характер можуть мати також окремі аспекти соціальних, економічних, регіональних, етнічних, класових, мовних, гендерних, релігійних, генераційних, культурних, расових та інших антагонізмів.

На думку багатьох дослідників, антагонізм — це специфічна форма та окрема стадія взаємовідносин у політиці, що виростає із затяжного, вчасно не розв’язаного, нерідко штучно сконструйованого, кон’юнктурного конфлікту. Типовими проявами політичних антагонізмів у суспільстві є акції протесту, погроми, повстання, революції, перевороти тощо. Визначальною ознакою політичного антагонізму вважається його невичерпність, адже йдеться про політичну боротьбу не тільки за владу, а загалом за існування у світі політики.

Будь-які політичні антагонізми (від ворожої полеміки до насильства) однаково небезпечні для суспільства, адже звужують межі політичної соціалізації особистості, її адаптаційні можливості у політичному житті, нівелюють цивілізовані, дипломатичні способи вирішення проблем, суперечать ідеям інтеграції, консолідації, плюралізму. Характерно, що поняття повертається у вжиток в умовах військової агресії або посилення популістської, крайньої лівої чи крайньої правої ідеології.

Література

  1. Кант І. Критика чистого розуму / Пер. з нім. та приміт. І. Бурковського. Київ : Юніверс, 2000. 504 с.
  2. Хантингтон С. Политический порядок в меняющихся обществах. Москва : Прогресс-Традиция, 2004. 480 с.
  3. Мангайм К. Ідеологія та утопія / Пер. з нім. Володимир Швед. Київ : Дух і літера, 2008. 370 с.
  4. Северинюк В. М. Політична поведінка: проблеми теорії та методології. Київ; Запоріжжя : КПУ, 2009. 432 с.
  5. Примуш М. Політичні конфлікти та їх типи // Політичний менеджмент. 2010. № 1. С. 96–104.
  6. Blackburn R. Marxand Lincoln: an Unfinished Revolution. London; NewYork : Verso, 2011. 268 p.
  7. Остапенко М. А. Політичний плюралізм: нестабільність демократії та пошуки соціальної рівноваги. Київ : Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, 2013. 349 с.

Автор ВУЕ

О. Я. Волянюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Волянюк О. Я. Антагонізм політичний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антагонізм політичний (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶