Антагонізм соціальний

Антагоні́зм соціа́льний — 1) Гранична форма суперечностей між соціальними класами (групами, спільнотами), що характеризується непримиренністю соціальних інтересів, позицій, систем цінностей тощо, виявляється в класовій боротьбі та призводить до соціальної революції. 2) Розбіжності між заданими культурою цілями й цінностями та соціально схвалюваними можливостями їх досягнення, що приводить до розпаду соціальної організації суспільної системи.

Категорія «антагонізм соціальний» найбільш систематизовано описана в працях К. Маркса. Однак у суспільствознавчому дискурсі з’явилася раніше.

Т. Гоббс розглядав антагонізм соціальний як одну зі споконвічних засад людського буття, суспільства як цілого, коли «війна всіх проти всіх» породжує інститути держави (покликані втримати її в межах соц. порядку та відносної узгодженості протилежних інтересів).

У кінці 19 ст. — на початку 20 ст. Г. Зіммель розглядав «антагоністичну тенденцію» в абстрактно-формальному вигляді — як похідну від більш загального процесу дисоціації, що противажить асоціації («моністичній тенденції»). Г. Зіммель вважав, що антагонізм соціальний виникає внаслідок інстинкту ворожнечі — людської «потреби до ненависті та боротьби», тож він є негативною стороною соціальної взаємодії.

К. Маркс, досліджуючи антагонізм соціальний, зосередився на його соціально-економічних детермінаціях, зауважуючи, що феномен антагонізму соціального:

  • зумовлений експлуататорськими приватновласницькими відносинами (присвоєння меншістю суспільства додаткової вартості, виробленої більшістю);
  • пов’язаний із певними фазами розвитку продуктивних сил суспільства, тож має історично минущий характер;
  • долається шляхом соціальної революції — діалектичними перетвореннями капіталізму на соціалізм, коли на зміну антагоністичним суперечностям приходять неантагоністичні.

У сучасних працях із конфліктології поняття «антагонізм соціальний» трапляється нечасто. Воно фактично трансформувалося в такі поняття, як «гострий соціальний конфлікт», «насильницький характер конфлікту», що найчастіше вживаються в межах соціологічної концепції діалектичного конфлікту Р. Дарендорфа.

Література

  1. Toffler A., Toffler H. War and Anti-War. New York : Warner Books, 1995. 370 p.
  2. Социологический энциклопедический словарь / Ред.-координатор Г. В. Осипов. Москва : Инфра-м-Норма, 1998. 488 с.
  3. Делевский Ю. Социальные антагонизмы и классовая борьба в истории. Москва : Либраком, 2011. 400 с.
  4. Герман О., Курчевський Я. Антагонізм і примирення у мультикультурних середовищах. Київ : Ніка-Центр, 2017. 512 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туленков М. В. Антагонізм соціальний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антагонізм соціальний (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶