Буття

Буття́ — найзагальніше, граничної міри абстракції філософське поняття, що позначає існування будь-чого назагал («все, що існує»), взаємозв’язок між усіма предметами та явищами; матеріальна і духовна реальність, узяті в їх цілісності; безпосередня дійсність; світ у його різноманітних структурах, формах і проявах.


Через свою надзагальність філософська категорія буття важко піддається дефініції, але зіставляється з іншими філософськими категоріями, як-от суще (відображає загальну властивість сущого існувати реально), сутність, існування, матерія, дух, першопричина, субстанція, природа, всесвіт, реальність, дійсність, Абсолют та ін., що фіксують різні боки і аспекти буття, а також поняттями небуття, ніщо. Як синонім існування виражається граматичною й логічною зв’язкою «є». У європейській філософії категорія буття уперше введена філософами Давньої Греції; філософський аналіз проблеми буття започатковано представниками Елейської школи (Парменідом і його послідовниками, див. Елеати).

У структурі філософського знання буття постає предметом онтології.

Існують різні підходи до виділення основних форм буття. До прикладу: буття речей природи, що існують незалежно від людини за об’єктивними законами; буття речей «другої природи» (тобто створених людиною для задоволення своїх потреб); буття людини (спосіб існування людини в культурі, духовно-практичне освоєння дійсності); буття індивідуалізованого духовного (внутрішній духовний світ людини); буття об’єктивованого духовного (суспільна свідомість в її різних формах, мова тощо); буття соціального (див. Суспільне буття). З-поміж центральних понять (екзистенціалів) онтології, що вироблені в межах гегельянства, екзистенціалізму, феноменології та відбивають модуси людського існування: «буття-в-світі», «буття-в-собі», «буття-для-себе», «буття-для-іншого».

Література

  1. Гайденко П. П. Бытие и разум // Вопросы философии. 1997. № 7. С. 114–140.
  2. Сартр Ж. П. Буття і ніщо / Пер.з фр. В. Лях, П. Таращук. Київ : Основи, 2001. 854 с.
  3. Петрушенко В. Л. Історія світової філософії // Фундаментальні проблеми філософії. Львів : Національний університет «Львівська політехніка», 2002. 414 с.
  4. Хайдеггер М. Бытие и время / Пер. с нем. В. В. Бибихина. Харьков : Фолио, 2003. 503 с.
  5. Буття та онтологія // Європейський словник філософій: Лексикон неперекладностей : у 4 т. Київ : Дух i Лiтера, 2009. Т. 1. С. 101–204.
  6. Хамітов Н., Гармаш Л., Крилова С. Історія філософії. Київ : Центр учбової літератури, 2020. 393 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Буття // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Буття (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶