Антанта Балканська

Анта́нта балка́нська — військово-політичний союз балканських країн (Греції, Румунії, Югославії й Туреччини), метою якого було збереження Версальсько-Вашингтонської системи міжнародних відносин в регіоні.

Союз укладено в м. Афінах 09.02.1934. Безпосередньо перед підписанням угоди про створення Антанти балканської між Туреччиною й іншими його членами було укладено двосторонні договори (турецько-грецький у 09.1933, турецько-румунський у 10.1933 і турецько-югославський у 11.1933).

Країни — члени Антанти балканської зобов’язувалися утримуватися від будь-яких ворожих дій стосовно одна одної, а також надавати одна одній збройну підтримку в разі нападу на одну з країн — членів союзу балканської країни, що не входила до союзу (Албанії або Болгарії) або нападу іншої європейської держави, якщо цей напад буде пов’язано з наданням підтримки іншій балканській країні.

Створення Антанти балканської було спрямовано проти Болгарії (як країни, що перебувала в зоні впливу Німеччини) та Албанії (перебувала в зоні впливу Італії). Водночас норми угоди про створення союзу передбачали можливість майбутнього приєднання Болгарії та Албанії до союзу.

Із часом протиболгарську спрямованість Антанти балканської було пом’якшено, свідченням чого стали укладення Угоди про вічну дружбу між Болгарією й Югославією від 24.01.1937 (чинність підтверджено рештою країн — членів союзу) та підписання Салонікської угоди від 31.07.1938. Останнім документом члени Антанти балканської скасували обмеження на відновлення збройних сил Болгарії, накладені Нейїською мирною угодою від 27.11.1919.

Створення Антанти балканської на короткий час посилило позиції Франції в балканському регіоні. Двоє її членів (Румунія і Югославія) одночасно були членами Антанти малої, створеної за підтримки Франції.

Союз припинив існування після початку Другої світової війни.

Література

  1. Geshkov Th. I. Balkan Union: A Road to Peace in Southeastern Europe. New York : Columbia University Press, 1940. 345 p.
  2. Campus E. The Little Entente and the Balkan Alliance. Bucuresti : Editura Academiei Republicii Socialiste România, 1978. 207 p.
  3. Boia E. Romania’s Diplomatic Relations with Yugoslavia in the Interwar Period, 1919–1941. Boulder : East European Monographs, 1993. 500 p.
  4. Barlas D., Vlašić A. The Balkan Entente in Turkish–Yugoslav relations (1934–41): the Yugoslav perspective // Middle Eastern Studies. 2016. Vol. 52. Is. 6. P. 1011–1024.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Антанта Балканська // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антанта Балканська (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶