Версальсько-Вашингтонська система міжнародних відносин

Верса́льсько-Вашингто́нська систе́ма міжнаро́дних відно́син — форма взаємодії держав, що склалася після Першої світової війни. Провідна роль у формуванні належала країнам-переможницям (Великій Британії, Франції, США та Японії).

Історична довідка

Версальсько-Вашингтонська система ґрунтувалася на сукупності міжнародних мирних договорів, підписаних з країнами, що зазнали поразки в Першій світовій війні, а також на рішеннях Вашингтонської конференції 1921–1922.

Мирні договори з країнами, що зазнали поразки:

Ці договори закріпили територіальні зміни, які відбулися після розпаду Німецької, Австро-Угорської та Османської імперій.

За ініціативою США було проведено Вашингтонську конференцію (12.11.1921–06.02.1922). Її головні рішення: спільний з Великою Британією, Францією та Японією захист колоніальних володінь; нове співвідношення флотів, що встановлювало паритет між військово-морськими силами США та Великої Британії; проведення стосовно Китаю політики «відкритих дверей та рівних можливостей». Вашингтонська конференція зафіксувала панівне становище США в тихоокеанському регіоні.

Характеристика

Основні риси:

  • перетворення міжнародної системи з європоцентричної на глобальну;
  • закріплення лідерських позицій США, Великої Британії та Франції в повоєнному світі;
  • створення першої міжнародної організації (Ліги Націй), яка мала контролювати стабільність міжнародних відносин;
  • «дискриміноване» положення Радянського Союзу та переможених країн;
  • розпад європейських імперій та утворення на їх місці нових держав.

Нова система міжнародних відносин закріплювала результати війни і новий розподіл сил у Європі та на світовій арені. Проте в ній було закладено низку недоліків:

  • повністю зігноровано інтереси таких країн, як Німеччина і СРСР, що сприяло поширенню ідей реваншизму та ставало передумовою нових конфліктів;
  • нові кордони між європейськими державами зумовили ситуацію, за якої в окремих країнах (Польща, Чехословаччина, Румунія) проживали компактні групи представників не титульної нації, що створювало підґрунтя для міжнаціональних конфліктів;
  • не було ліквідовано колоніальну систему.

Ці чинники зумовлювали нестабільність нової системи міжнародних відносин, провокували розгортання нових конфліктів. Система засвідчила свою неефективність перед зростанням гегемонії нацистської Німеччини, зокрема в підписанні Мюнхенської угоди 1938. Після початку Другої світової війни Версальсько-Вашингтонська система остаточно втратила своє значення.

Література

  1. Цвєтков Т. Міжнародні відносини і зовнішня політика (1917–1945 рр.). Київ : Либідь, 1997. 232 с.
  2. Дюрозель Ж. Б. Історія дипломатії від 1919 року до наших днів / Пер. з фр. Київ : Основи, 1999. 903 с.
  3. Коппель О. А., Пархомчук О. С. Міжнародні системи та глобальний розвиток. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2004. 314 с.
  4. Пархомчук О. С. Системна еволюція міжнародних відносин і процеси демілітаризації та конверсії. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2006. 194 с.
  5. Турчин Я. Б., Демчишак Р. Б., Матлай Л. С. Історія міжнародних відносин (1914–2015). Львів : Львівська політехніка, 2016. 140 с.

Автор ВУЕ

Г. Г. Дедурін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Дедурін Г. Г. Версальсько-Вашингтонська система міжнародних відносин // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Версальсько-Вашингтонська система міжнародних відносин (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶