Антанта Середземноморська

Анта́нта середземномо́рська — союз у складі Австро-Угорщини, Великої Британії та Італії, сформований на основі таємних угод, що передбачали збереження статус-кво у східній частині Середземного моря, на узбережжі Північної Африки, у Чорноморських протоках і на Балканах.

Англо-французькі колоніальні суперечки та прагнення Британії завадити посиленню позицій Росії на Близькому Сході сприяли зближенню Великої Британії з державами Троїстого союзу.

Німецький канцлер О. фон Бісмарк, зацікавлений у загостренні англо-російських суперечностей на Близькому Сході, дав британському уряду зрозуміти, що в разі неукладення домовленостей Німеччина відмовиться від підтримки британских інтересів у Єгипті.

Прем’єр-міністр Великої Британії Р. Солсбері прийняв вимоги Бісмарка, проте з певними застереженнями щодо тексту угоди.

Домовленості з Італією було укладено 12.02.1887 шляхом обміну нотами між Р. Солсбері та італійським послом у м. Лондоні. Сторони зобов’язалися підтримувати статус-кво в Середземному, Адріатичному, Егейському та Чорному морях. У разі неможливості збереження статус-кво Британія та Італія передбачали можливість укладення особливих двосторонніх домовленостей.

В англійській ноті зазначалося, що в разі необхідності в кожному окремому випадку сторони визначатимуть характер спільних дій. Це застереження залишало за Великою Британією можливість уникнути надання Італії військової допомоги.

Австро-Угорщина приєдналася до середземноморської Антанти 24.03.1887. 12.12.1887 в м. Лондоні було укладено англо-австрійську угоду шляхом обміну нотами між Р. Солсбері та послом Австро-Угорщини, до якої 16.12.1887 приєдналася Італія. Нові домовленості конкретизували раніше сформульовану позицію трьох держав щодо Туреччини задля запобігання посиленню впливу на неї Росії. Австро-Угорщина, Велика Британія й Італія зобов’язувалися зберігати статус-кво на Близькому Сході.

Середземноморська Антанта, за допомогою якої О. фон Бісмарк розраховував втягнути Британію у військовий конфлікт із Росією та Францією, не досягла очікуваних результатів. Наприкінці 19 ст. загроза британській колоніальній системі з боку Німеччини привела Велику Британію до зближення з Францією, а пізніше з Росією, з огляду на що Антанта середземноморська втратила своє значення. Спроби її відновити у 1895–1896 зазнали невдачі. У подальшому оформлено дипломатичний союз Великої Британії з Францією, пізніше з Росією. Цей союз отримав назву Антанти.

Література

  1. Pribram A., Coolidge A. The Secret Treaties of Austria-Hungary, 1879–1914 : in 2 vol. Cambridge : Harvard University Press,1920–1921.
  2. Schöllgen G. Imperialismus und Gleichgewicht. Deutschland, England und die orientalische Frage 1871–1914. München : Oldenbourg, 2000. 514 p.
  3. Гончар Б. М. Антанта середземноморська 1887 // Українська дипломатична енциклопедія : у 5 т. / За заг. ред. Д. В. Табачника. Харків : Фоліо, 2013. Т. 1. С. 105.

Автор ВУЕ

О. С. Черевко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Черевко О. С. Антанта Середземноморська // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антанта Середземноморська (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶