Антиангінальні засоби

Антиангіна́льні за́соби (від анти… і ангіна) — лікарські препарати різних фармакологічних груп і різної хімічної будови, спрямовані на збільшення доставляння крові до серця та/або зниження потреби міокарда в кисні. Застосовують у лікуванні ішемії міокарда, що знижує ризик нападів стенокардії та підвищує толерантність до фізичних навантажень.

Механізм дії

Антиангінальні засоби усувають невідповідність між коронарозабезпеченням і потребою міокарда у кисні за двома основними механізмами: збільшення доставляння кисню внаслідок розширення коронарних судин (сприяє інтенсифікації коронарного кровотоку), розширення периферичних судин та/або прямого впливу на міокард (зменшення роботи серця внаслідок зниження потреби міокарда у кисні).

Класифікація

За механізмом дії антиангінальні засоби поділяють на:

  • препарати, що збільшують доставляння кисню до міокарда: коронаророзширювальні засоби міотропної (дипіридамол, карбокромен, дротаверин та ін.) та рефлекторної дії (валідол); блокатори кальцієвих каналів групи дигідропіридинів (ніфедипін, амлодипін, лерканідипін, нізолдипін, нітрендипін та ін.);
  • препарати, що зменшують потребу міокарда у кисні: адреноблокатори (анаприлін, окспренолол, піндолол, талінолол, надолол та ін.); триметазидин (позитивно впливає на використання енергетичного потенціалу АТФ);
  • препарати, що зменшують потребу міокарда у кисні та збільшують доставляння кисню до серця: органічні нітрати (препарати нітрогліцерину); блокатори кальцієвих каналів фенілалкіламінового й бензодіазепінового рядів (верапаміл, дилтіазем).

Антиангінальна дія притаманна також препаратам інших фармакологічних груп: активаторам калієвих каналів, інгібіторам If-каналів, інгібіторам натрієвих каналів, антигіпоксантам та антиоксидантам, метаболітним засобам.

Форми випуску

Антиангінальні засоби випускають у різних лікарських формах: таблетки, капсули, аерозолі, розчини для ін’єкцій та інфузій, пластирі, мазі — трансдермальні та трансбукальні аплікації.

Література

  1. Машковский М. Д. Лекарственные средства. 16 изд., перераб., испр. и доп. Москва : Новая волна, 2012. 1216 с.
  2. Чекман І. С., Горчакова Н. О., Казак Л. І. та ін. Фармакологія. / Ред. І. С. Чекман. 3-тє вид., випр. та доопрац. Вінниця : Нова книга, 2016. 784 с.
  3. Харкевич Д. А. Фармакология. 12-е изд., испр., перераб. и доп Москва : ГЭОТАР-Медиа, 2017. 760 с.
  4. ATC / DDD Index 2019 // WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology. URL: https://www.whocc.no/atc_ddd_index/

Автор ВУЕ

Н. М. Серединська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Серединська Н. М. Антиангінальні засоби // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антиангінальні засоби (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶