Антивірус

Aнтиві́рус (від анти… і вірус) — програмне та апаратне забезпечення, призначене для знаходження та видалення комп’ютерних вірусів й іншого шкідливого програмного коду.

Характеристика

Основні завдання

Антивірус має забезпечувати сканування комп'ютера загалом, файлів і програм як у режимі реального часу, так і на вимогу користувача. Антивіруси дозволяють перевіряти інформацію, яку користувач отримує з веб-сайтів, електронну пошту, а також відновлювати дані, пошкоджені вірусами.

Методи знаходження вірусів

Антивіруси застосовують дві стратегії:

  • пошук уже відомих вірусів та спроби їх знешкодження;
  • аналіз роботи програмного забезпечення для фіксації підозрілих дій, що можуть завдати шкоди інформації користувача, з метою виявлення зараження невідомими вірусами.

У більшості антивірусів поєднуються й застосовуються обидві стратегії.

Через постійне збільшення набору наявних вірусів виникає потреба в оновленні баз даних. Однак використання навіть останніх версій та оновлення вірусних баз не гарантує повної безпеки. Основна проблема полягає в нових вірусах, які ще не зафіксовані розробниками антивірусного програмного забезпечення.

Засоби захисту від комп’ютерних вірусів — програмно-апаратні комплекси.

На рівні комп’ютера апаратні засоби блокують віруси перед завантаженням операційної системи, яка завантажується тільки з перевіреного файлу, оминаючи передавання керування на фізичні адреси носія інформації, де може зберігатися шкідливий код.

На рівні локальної мережі використовують спеціальні апаратні сервери захисту, що є посередниками-фільтрами між локальною мережею і зовнішнім середовищем, у комбінації з програмними антивірусними, антифішинговими (див. Фішинг) засобами та засобами попередження несанкціонованого доступу.

Антивірус в Україні

В Україні в 1980–1990-ті створено першу в світі систему класифікації комп’ютерних вірусів, яка застосовується для пояснення користувачам можливостей та принципів функціонування вірусів. До пізніших українських розробок у галузі захисту інформації від вірусів та несанкціонованого доступу належить система гарантування безпеки «Zillya!», орієнтована переважно на побутових користувачів.

Література

  1. Безруков Н. Н. Компьютерная вирусология. Справочное руководство. Киев : Украинская советская энциклопедия имени М. П. Бажана, 1991. 416 с.
  2. Додонов А. Г., Ландэ Д. В., Путятин В. Г. Компьютерные информационно-аналитические системы. Толковый словарь. Киев : Наукова думка, 2011. 384 с.
  3. Кучеренко О. А. Шляхи вдосконалення антивірусних систем // Наукові записки Українського науково-дослідного інституту зв’язку. 2014. № 2. С. 119–123.
  4. Качурін О. О., Кіт А. Ю. Аналіз особливостей та ефективності роботи антивірусних систем для Android // Науковий вісник Національного лісотехнічного університету України. 2016. Вип. 26.4. С. 368–372.
  5. Смірнов О. А., Смірнов С. А., Поліщук Л. І. та ін. Gert-моделі технології хмарного антивірусного захисту // Кібербезпека: освіта, наука, техніка. 2018. № 2. С. 7–30.

Автор ВУЕ

Ю. В. Рогушина


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рогушина Ю. В. Антивірус // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антивірус (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶