База даних

Ба́за да́них — сукупність спеціально організованих даних, розрахованих на застосування в різних прикладних програмах.

Характеристика

Програмне забезпечення та методи керування базами даних утворюють систему керування. Сукупність баз даних і систем керування базами даних, а також технічних, мовних та організаційних засобів, призначених для централізованого нагромадження і колективного багатоаспектного використання даних, називають банком даних.

Головна особливість даних у базі даних — їх структурованість. Загальний опис структури даних називають концептуальною моделлю (схемою) бази даних. У схемах виділяють опис деяких її частин (файлів), що обслуговують групи прикладних програм. Структурні частини даних мають найменування: елемент, сегмент, запис, файл. Елемент — найменша структурна одиниця, сегмент складається з елементів, запис — із сегментів, файл — із записів.

Класифікація

Система керування базами даних реалізує два інтерфейси: між логічними структурами даних у програмах і базою даних; між логічними та фізичними структурами бази даних.

За ступенем універсальності розрізняють загальноцільові та спеціалізовані системи керування бази даних. Перші використовують у різних автоматизованих системах, другі орієнтовано на застосування в автоматизованих системах певного призначення, наприклад, у системах автоматизованого проектування (САПР).

Залежно від масштабів використання розрізняють бази даних усієї САПР (загальна чи інтегрована) або її частин (локальна).

За місцем зберігання інформаційного фонду — централізовані та розподілені бази даних. Централізована база даних зберігається в пам’яті центрального обчислювального комплексу САПР, розподілена — у термінальних комплексах.

Залежно від ступеня спеціалізації розрізняють проектно-незалежні та проектно-залежні бази даних.

За прийнятою структурою інформаційного фонду — дескрипторні, об’єктно-характеристичні, тріадні, ієрархічні, мережеві та реляційні бази даних.

У дескрипторних інформаційним фондом є сукупність текстових документів, а в об’єктно-характеристичних — одна або кілька не пов’язаних між собою таблиць. Рядки таблиць відповідають різновидам об’єктів, стовпці — їх характеристикам. У клітинах таблиць записують значення характеристики.

Тріадні бази даних — різновид об’єктно-характеристичних таблиць, заданих з урахуванням їх розрідженості у формі списку, де кожний рядок містить відомості про один з елементів: назву об’єкта, назву характеристики та її значення.

В ієрархічних базах даних структуру інформаційного фонду подають у формі дерева графа. Кожен елемент такого фонду, крім головного, має тільки один попередній елемент. Елементи характеризуються низкою ознак (ключів), що відображають ієрархічні зв’язки.

У мережевих базах даних інформаційний фонд має структуру баз даних з бінарними зв’язками (див. Бінарні відношення) різних типів, зокрема з контурами та циклами.

У реляційних базах даних інформаційний фонд представлено як сукупність таблиць, у яких рядки відповідають записам, а стовпці — різним ознакам і характеристикам об’єктів предметної галузі (атрибутам). Записи різняться значеннями ключа. Ключем може бути будь-який із атрибутів.

Література

  1. Радиотехника. Энциклопедия / Под ред. Ю. Л. Мазора, Е. А. Мачусского, В. И. Правды. Москва : ДМК Пресс, 2016. 944 с.
  2. Трегуб В. Проектування систем автоматизації. Київ : Ліра-К, 2019. 344 с.
  3. Е. Фрімен. Патерни проєктування / Пер. з англ. Київ : Фабула, 2020. 672 с.

Автор ВУЕ

Є. А. Мачуський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мачуський Є. А. База даних // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/База даних (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶