Антиген — антитіло реакція

Антиге́н — антитíло реа́кція — імунологічна реакція, що передбачає розпізнавання антитілом антигена і взаємодію з ним. Реакція антиген — антитіло екзотермічна, відбувається з вивільненням 7,1 ккал/моль.

Характеристика

Особливістю імунологічних реакцій є висока специфічність взаємодії антитіл з антигенами. Механізм специфічності реакції антиген — антитіло полягає в точній відповідності просторових конфігурацій детермінант антитіла й антигена. Просторова конфігурація поверхневого заряду функціонального центру антитіл визначена складом і первинною послідовністю амінокислотних залишків в N-кінцевих частинах важких і легких поліпептидів імуноглобуліну. Разом з тим, варіабельність амінокислот в N–кінцевих частинах поліпептидів імуноглобулінів, що відрізняються різною специфічністю детермінант, очікувано зростає, встановлено особливо мінливе розташування близько 100 амінокислот. Будова С–кінцевих частин важкого й легкого ланцюгів відносно постійна. Склад амінокислот і їхня послідовність в N-кінцевих ділянках антитіл різної протиантигенної специфічності варіюють у молекулах імуноглобуліну того самого типу. У людини виявлено 5 типів антитіл: імуноглобуліни G(γ), М(µ), А(α), D(δ), Е(ε).

Передумови

В основі специфічності антитіл — первинна структура поліпептидів у молекулі, послідовність амінокислот у поліпептидах, що визначає стабільну просторову конфігурацію поліпептидів і допускає реакцію з антигеном. Ступінь відповідності поліпептидних ланцюгів у детермінантах антитіла й антигену визначає специфічність і динаміку імунологічної реакції. Антитіла однакової специфічності можуть мати різну спорідненість до антигена. Спорідненість антитіл до антигена (авідність) визначається швидкістю та міцністю утворення комплексу антиген — антитіло, повнотою їхньої взаємодії. Специфічність антитіл та спорідненість антитіл до антигена засновані на первинній будові детермінанти антитіла, ступені адаптації поверхневої конфігурації поліпептидів антитіл до детермінанти антигена, а також виді і питомій вазі різних хімічних зв’язків, використаних антитілом у взаємодії з антигеном.

Механізм

Розпізнавання антигену є основною умовою розвитку імунної реакції. В розпізнаванні продуктів метаболізму, патогенних мікроорганізмів беруть участь ЛПС–зв’язуючий протеїн, С–реактивний білок, С1q компонент комплементу, а також природні й імунні антитіла. На мембранах фагоцитів є спеціальні рецептори для активних центрів цих молекул, призначені для поглинання патогенів, їх процесингу й презентації в імуногенній формі. Виділено 2 типи імунних реакцій — гуморальний і клітинний, які відбуваються в 3 етапи: аферентний, центральний, еферентний. Розвиток імунних реакцій обох типів починається з проникнення антигена в організм людини й взаємодії з ним імунокомпетентних клітин, завершується елімінацією антигенів. Антиген може потрапити в організм через шкіру, дихальні шляхи, слизові оболонки ШКТ та урогенітального тракту тощо. Імунний процес має генералізований характер: незалежно від місця потрапляння антигенів, задіяні всі органи імунітету, що зумовлено циркуляцією лімфоїдних клітин між усіма лімфоїдними органами й тканинами. На аферентному етапі розвитку імунної реакції відбувається розпізнавання антигена — чужорідного агента і спостерігається посилення міграції імунокомпетентних клітин у зони концентрації антигенів. Антигенпрезентуючі клітини (макрофаги, дендритні клітини, В–лімфоцити) здійснюють розпізнання патогенних мікроорганізмів і інших антигенів, їх поглинання, процессинг і презентацію в спеціальній імуногенній формі. Центральний етап: відбуваються реакції міжклітинних взаємодій, проліферація, диференціювання клонів специфічних Т– і В–лімфоцитів, формування ефекторних клітин і клітин імунної «пам'яті». Еферентний етап: спостерігається реалізація імунної реакції, що полягає в знищенні чужорідних клітин-мішеней цитотоксичними лімфоцитами й макрофагами, нейтралізації розчинного антигена, лізисі позаклітинних бактерій антитілами. Клітини, що розпізнають антиген мають фагоцитарні (див. Фагоцитоз) властивості, на їхній поверхні є спеціальні молекули для розпізнавання антигенів. Взаємодія між антигеном і антитілом характеризується універсальністю і специфічністю, які зумовлені хімічною природою антитіл, що як білки здатні взаємодіяти з антигенами різного хімічного складу і виражені в багатьох видах хімічних зв’язків, включно з такими як водень–водневі, вандерваальсові та кулонівські сили. Утворення комплексу антиген — антитіло відбувається лише за умови одночасного наближення однакової кількості атомів детермінанти антитіла й атомів детермінанти антигена.

Література

  1. Скок М. В. Основи імунології. Курс лекцій. Київ : Фітосоціоцентр, 2002. 152 c.
  2. Вершигора А. Ю., Пастер Є. У., Колибо Д. В. Імунологія. Київ : Вища школа, 2005. 599 с.
  3. Murphy K., Casey W. Janeway's Immunobiology, 9th ed. New York : Garland Science, 2016. 924 p.
  4. Медична мікробіологія, вірусологія та імунологія / За ред. В. П. Широбокова. 2-ге вид. 2011. Вінниця : Нова Книга, 2011. 952 с.
  5. Бендас В. В. Неплідність та деякі імунологічні фактори, що її спричиняють // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. 2017. № 1 (98). С. 36–38.
  6. Іонов І. А., Комісова Т Є., Сукач О. М. та ін. Сучасна імунологія. Харків : ЧП Петров В. В., 2017. 107 с.

Автор ВУЕ

М. В. Скок


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Скок М. В. Антиген — антитіло реакція // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антиген — антитіло реакція (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶