Антраксоліти

Шунгіт

Антраксолі́ти [від грец. ἄνϑραξ (ἄνϑραϰος) — вугілля] ― мінералоїди, групова назва антрацитоподібних бітумів найвищого ступеня метаморфізму. Уперше антраксоліти описано 1863 Т. Стеррі Гентом (1825–1892; Канада), згодом 1871 докладніше ― Е. Дж. Чепменом (1821–1904; Канада), який і запропонував цю назву.

Антроксоліти ― чорні, блискучі, крихкі аморфні утворення; неплавкі та нерозчинні в органічних розчинниках. Злам раковистий, блискучий. Густина 1,3–2,0 г/см3. Твердість змінна, у межах від 2–3 до 4–5 за Мооса шкалою твердості мінералів. Границю антраксолітів у ряду нафтидів установлено на основі елементного аналізу: Н <5 %, С > 89 %, абсолютно неплавкі й нерозчинні. Антраксоліти є похідними від нафти та близьких до неї за складом сумішей. Трапляються на всіх континентах в осадово-метаморфізованих, вулканогенно-осадових і вивержених породах різного віку від архею до четвертинного періоду, у тісній асоціації з кальцитом і кварцом. Найчастіша форма їхнього прояву жильна, гніздоподібна. Масштаб прояву ― від виділень у мікропорах до метрових пластових покладів і жил в сотні метрів. За ступенем метаморфізму антраксоліти поділяють на нижчі, середні й вищі. Розрізняють тухоліти, кіскеїти, шунгіти. Вищі антраксоліти мають сильний металевий блиск, електропровідність, густину 1,8–2 г/см3, склад (масові частки): С ― 96–99 %, Н < 1 %. До вищих антраксолітів відносять жильні шунгіти, поширені у нижньопротерозойських породах Карелії, а також знайдені у Канаді, Індії та Швеції. На території України перші знахідки антраксоліту зроблено 1914 В. Аршиновим (1879–1955; РФ) у Криму (смт. Партеніт). Антраксоліти поширені на Закарпатті, у Карпатах, Криму, у зоні зчленування Донбасу з Приазовським масивом, на Донбасі й у Дніпровсько-Донецькій западині. У вищих антраксолітах виявлено фулерени. Антраксоліти є джерелом різноманітних хімічних елементів (V, Ni, Mo, Se тощо). Твердий вуглець антраксолітів використовують у модельних експериментах як структурно-хімічний аналог органічної речовини метеоритів і астероїдів. Уміст антраксолітів у породах нафтогазоперспективних басейнів є ознакою ймовірної наявності нафти на глибині.

Література

  1. Диденко А. Геохимия углеродсодержащих соединений ртутных месторождений Украины. Киев : Наукова думка, 1985. 122 с.
  2. Мачуліна С., Квасниця В., Мельников В. та ін. Нова знахідка антраксоліту на півдні Донбасу // Геолог України. 2007. № 3 (19). С. 38–50.
  3. Мачулина С., Иванова А., Зайцева Л. О типизации антраксолитов // Геологический журнал. 2008. № 3. С. 43–49.
  4. Филиппов М. Антраксолиты. Санкт-Петербург : ВНИГРИ, 2013. 296 с.

Автор ВУЕ

В. М. Квасниця


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Квасниця В. М. Антраксоліти // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антраксоліти (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶