Антіопа

Тесей обіймає Антіопу, 5 ст. до н.е. Археологічний музей м. Еретрії, Греція

Антіо́па (грец. Αντιоπη) — поширене в грецьких міфах ім’я.

Характеристика

1) Донька фіванського царя Ніктея та Поліксо в Беотії (за Гомером — донька річкового бога Асопа). За Павсанієм, уславилась серед еллінів своєю вродою. Коханка бога-громівника Зевса, який спокусив Антіопу у подобі сатира (цей мотив співвідносить її з менадами). Завагітнівши, утекла від гніву батька до Сикіона й стала дружиною царя Епопея. Ніктей, помираючи, доручив своєму братові Ліку повернути Антіопу до м. Фів. Лік вирушив на Сикіон, убив Епопея й забрав Антіопу. Дорогою біля підніжжя г. Кіферон [за ін. версіями — в містечку Елевтерах у Беотії (Павсаній), у Гірії (Гесіод) чи в м. Гісіях (Еврипід)] Антіопа народила двох синів — близнюків Амфіона й Зета. Лік покинув їх напризволяще. Зевс узяв дітей під свій захист та послав до них пастуха, який знайшов хлопчиків у печері та виховав як рідних дітей. Лік і його дружина Дірка збиткувалися з Антіопи упродовж років. Полонянці вдалося втекти та знайти своїх синів. За Аполлодором, дізнавшись про страждання матері, Амфіон й Зет вирушили на м. Фіви, скинули Ліка, а Дірку прив’язали до хвоста дикого бика, який волочив її до загибелі. За версією Гігіна, Дірка наздогнала Антіопу й сама доручила Амфіону та Зету стратити біглянку ганебною смертю. Тоді пастух відкрив хлопцям таємницю їхнього народження; вони помстилися за матір і прив’язали Дірку до рогів дикого бика. З тіла, кинутого до джерела, потекла р. Дірка (притока р. Ісмену). Згодом із волі Діоніса Антіопа у покарання за смерть Дірки збожеволіла. Її зцілив цар Фокіди Фок, з яким жінка дожила свого віку. Фок та Антіопа поховані в одній гробниці в м. Титореї. За провісництвом оракула, земля з могил Антіопи та її синів магічно впливає на родючість: зібрана докупи, спричинює зростання родючості у Фокіді й зменшення — у м. Фівах. Тому фокідяни прагнули викрасти землю з могили синів Антіопи (яку у м. Фівах ретельно охороняли) та перенести її на місце поховання Антіопи й Фока.

Міф про Антіопу ліг в основу однойменної трагедії Еврипіда (зберіглася лише фрагментарно). Їй присвячені також однойменні трагедії Лівія Андроніка, Пакувія та комедія Евбула. Антіопа як коханка Зевса є персонажем скульптурної групи «Фарнезький бик» Аполлонія і Тавриска. До теми цього міфу зверталися художники й скульптори Середньовіччя та Нового часу [«Юпітер і Антіопа» А. Ватто; «Сон Антіопи» Корреджо; «Зевс і Антіопа» Рембрандта; «Антіопа» і «Фарнезький бик» А. Сузині (1558–1624; Італія); «Юпітер і Антіопа» Тиціана тощо].

2) Амазонка, донька бога війни Ареса (Арея) та Отрери, сестра Іпполіти (інколи з нею ототожнена, в ін. варіантах — подруга). При облозі столиці амазонок м. Феміскіри взята Гераклом у полон. Подарована за хоробрість афінському царевичу Тесею. За Агієм Трезенським, саме Антіопа закохалася в Тесея і віддала йому чарівний пояс-оберіг цариці амазонок Іпполіти. Внаслідок цього воїтельки зазнали поразки. За ін. версіями, викрадена особисто Тесеєм під час його перебування у країні амазонок. Саме Антіопа зустріла його з вітальними дарами. Один із супутників Тесея, Солоент, закохався в Антіопу. Красуня відкинула залицяння афінянина, через що той кинувся в р. Фермодонт і потонув. За однією з версій, народила від Тесея сина Іпполіта.

Сюжет смерті Антіопи має багато варіантів. За найпоширенішим, загинула під м. Афінами в бою проти колишніх посестер, які прибули рятувати її з полону Тесея (за ін. версією, саме завдяки її посередництву було досягнуто перемир’я). В інших переказах: убита Гераклом при нападі на м. Афіни; убита Пенфесилеєю на весіллі Тесея і Федри; загинула від руки самого Тесея. Надгробний пам’ятник Антіопі знаходиться біля храму Геї Олімпійської в м. Афінах. Зображення дружини Тесея збереглися на 10-ти вазах та кількох копіях давньогрецьких скульптур. Її ім’я викарбуване на композиції художниці та письменниці Джуді Чикаго (нар. 1939; США) «Поверх спадку» (англ. Heritage Floor), присвяченій 999 найвидатнішим міфічним та історичним жінкам. Згадується також у поемі Дж. Боккаччо «Тезеїда» («Teseida»; бл. 1339–1341).

3) Дружина македонського царя Пієра, який своїм 9-ти дочкам дав імена муз. За Овідієм, дівчата вирішили перевершити муз у співі, однак програли змагання. За зухвальство були покарані й перетворені богами на сорок. За Антоніном Лібералом, змагання з музами відбувалося на г. Геліконі й пієрид було перетворено на різних пташок емафід: драконтиду, зеленого дятла, зеленушку, качку, кенхриду, крутиголовку, пірникозу велику, сороку та щиглика.

Додатково

На честь Антіопи (невідомо, якої саме) названо відкритий в 1866 астероїд (90) Антіопа.

Література

  1. Цицерон Марк Туллий. Философские трактаты. Москва : Наука, 1985. 384 с.
  2. Міфи давньої Греції. Київ : Країна мрій, 2009. 382 с.
  3. Кун М. А. Легенди і міфи стародавньої Греції / Пер.з рос. Київ : Академія, 2010. 448 с.
  4. Ротери Г. К., Беннет Ф. М. Золотой век амазонок / Пер. с англ. Москва : Вече, 2016. 288 с.
  5. Johnson M. The Truth about the Amazons — the Real Wonder Women // The Conversation. 2017. URL: https://theconversation.com/the-truth-about-the-amazons-the-real-wonder-women-78248
  6. Сединина-Барковская Ю. А. Амазонки: от истребительниц мужей до защитниц человечества (трансформация образа амазонки в современной культуре) // Женщины-ученые Беларуси и Казахстана. Минск : РИВШ, 2018. С. 74–76.

Автор ВУЕ

О. В. Наумовська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Наумовська О. В. Антіопа // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антіопа (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶