Аніматизм

Анімати́зм (від лат. animatus — одушевлений, живий) — віра в безособову одухотвореність природи або окремих її частин.

Характеристика

Термін увів 1900 Р. Р. Маретт на позначення доанімістичного періоду (див. Анімізм) в розвитку духовної культури й релігійності. Дослідник переконував, що первісні релігійні поривання виявляються насамперед у рухах тіла (а не інтелектуальних висновках), «витанцьовуються». Вважав, що ритуал відповідних рухів передував виникненню власне релігійних ідей («поріг релігії»).

Діяльність людини опосередкована предметами або явищами, які на несвідомому рівні можуть викликати прояви різних емоцій. Почуття, що виникають при зіткненні з цими предметами, первісна людина переносила на самі предмети, наділяючи їх надприродними властивостями, перетворюючи на об’єкти поклоніння. Для первісних людей душа була такою ж матеріальною, як і тіло, невіддільною від нього. На думку філософа Ж. М. Гюйо (1854–1888; Франція), весь світ вони сприймали як скупчення живих тіл; не усвідомлюючи походження різних чуттєвих якостей, приписували їх самим речам. Деякі елементи аніматизму збереглися і в розвинутих релігіях.

Додатково

Враховуючи свідоцтва етнографів та місіонерів щодо вірувань меланезійських племен, Маретт заперечив анімістичну концепцію ґенезису релігії (див. Анімізм). Стверджував, що початковою стадією розвитку релігії є віра у безособову надприродну силу — мана, яка нерівномірно розподілена в світі. Вірування аборигенів були пов'язані з тим, щоб оволодіти цією силою й використовувати її (задля гарного врожаю, успішного полювання, зцілення тощо). Навзамін тайлорівського визначення анімізму як «мінімум релігії» Маретт вивів формулу «табу-мана», архаїчну бінарну опозицію позитивного й негативного. Залишки віри в таку безособову силу (маніту, онім, мегбе, вакан, оренда, ньяма тощо) були виявлені у різних племен і народів.

Література

  1. Гюйо Ж. М. Иррелигиозность будущого / Пер. с фр. В. Фриче. 2-е изд. Москва : Либроком, 2011. 404 с.
  2. Marett R. R. The Threshold of Religion. Whitefish : Literary Licensing, 2014. 194 р.

Автор ВУЕ

Л. М. Мельник


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мельник Л. М. Аніматизм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аніматизм (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶