Анічков, Євген Васильович

Анічков, Євген Васильович.jpg

А́нічков, Євге́н Васи́льович (рос. Аничков, Евгений Васильевич; 14.01.1866, м. Боровичі, тепер Новгородської області Російської Федерації ― 22.10.1937, м. Белград, тепер Сербія) ― літературознавець, літературний критик, фольклорист.

Анічков, Євген Васильович

(Аничков, Евгений Васильевич)

Народження 14.01.1866
Місце народження Боровичі
Смерть 22.10.1937
Місце смерті Белград
Alma mater Санкт-Петербурзький державний університет, Санкт-Петербург
Напрями діяльності літературознавство, літературна критика, фольклористика

Життєпис

Походив із дворянської родини. Батько працював військовим юристом, тому дитинство Анічкова пройшло у містах служби батька: м. Тифлісі (тепер м. Тбілісі, Грузія) та м. Вільні (тепер м. Вільнюс, Литва). Від 1878 мешкав у м. Санкт-Петербурзі. 1886 вступив на історико-філологічний факультет Санкт-Петербурзького університету (тепер Санкт-Петербурзький державний університет), з якого в грудні 1887 був відрахований за участь у студентських зібраннях.

1887–1889 відбував військову службу в Україні, під час якої активно вивчав звичаї та обряди українського селянства, записував пам’ятки усної народної творчості, повір’я, легенди. Восени 1889 Анічкову вдалося поновитися на навчанні в університеті, яке він закінчив 1892. Учень О. Веселовського.

1895–1901 ― приват-доцент Київського університету святого Володимира (тепер Київський національний університет імені Тараса Шевченка); 1898–1901 ― секретар Історичного товариства Нестора-літописця при університеті; 1901–1903 ― завідувач кафедри західних літератур університету.

1901 став одним із співзасновників і секретарем Російської вищої школи суспільних наук у м. Парижі (разом із М. Ковалевським).

1904 захистив дисертацію «Весняна обрядова пісня на Заході та у слов’ян», за яку отримав Уваровську премію Імператорської академії наук (від 1917 ― Російська академія наук).

Працював приват-доцентом Санкт-Петербурзького університету (1902–1917).

Водночас 1903–1916 ― професор Петербурзького психоневрологічного інституту; паралельно викладав на Вищих жіночих курсах.

Часто виїжджав за кордон для опрацювання матеріалів у музеях та архівах, вивчення іноземних мов (зокрема провансальської) та літератури. Деякий час разом із сім’єю жив у Франції.

Під час Першої світової війни 1914 добровольцем пішов на фронт, служив військовим цензором; 1917 відряджений до французької армії.

Від 1918 жив в Югославії, викладав в університетах міст Белграда та Скоп’є.

Наукова діяльність

Досконало вивчав творчість В. Шекспіра; значну увагу приділяв аналізу тогочасної західної літератури та літературознавчим і філософсько-естетичним дослідженням слов’янського літературного процесу (хоча головним предметом зацікавлень було вивчення слов’янської релігії та мистецтва). Автор численних праць з історії російської та західноєвропейських літератур, історії естетики, статей про літературний процес 1-ї чверті 20 ст. Вагомим є його внесок у дослідження слов’янської етнології та вивчення давньої писемності й культури. У монографіях використовував твори української усної народної поезії.

Однією з головних праць є «Язичництво і Давня Русь» («Язычество и Древняя Русь»; 1914), яка презентує реконструкцію язичницького світогляду та аналіз архаїчних форм духовної культури Русі.

На підставі вивчення побуту, обрядів і ритуальних звичаїв українського селянства в Анічкова склалася власна концепція язичництва (відмінна від концепції його вчителя О. Веселовського), згідно з якою воно було «сільськогосподарською релігією», де сакральні культи мали суто практичне значення.

Праці

  • Весенняя обрядовая песня на Западе и у славян : в 2 ч. Санкт-Петербург : Императорская Академия наук, 1903–1905.
  • Язычество и Древняя Русь. Санкт-Петербург : М. М. Стасюлевич, 1914. 386 с.
  • Западные литературы и славянство : в 2 ч. Прага : Пламя, 1926.
  • К религиозным воззрениям наших шестидесятников. Белград : [б. и.], 1931. 55 с.

Література

  1. Тименчик Р. Д. Аничков Евгений Васильевич // Русские писатели, 1800–1917 : в 5 т. Москва : Советская энциклопедия, 1989. Т. 1. С. 77–78.
  2. Рычков А. Л. Разыскания А. Н. Веселовского по религиозному фольклору в критическом осмыслении Е. В. Аничкова 1920–1930-х гг. // Наследие Александра Веселовского в мировом контексте. Исследования и материалы. Москва; Санкт-Петербург : Центр гуманитарных инициатив, 2016. С. 157–195.

Автор ВУЕ

І. Д. Бажинов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бажинов І. Д. Анічков, Євген Васильович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анічков, Євген Васильович (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶