Апологет (у релігієзнавстві)

Апологе́т — християнський письменник 2–3 ст., представник раннього християнського богослов'я та філософії.

Апологети стали фундаторами доктрини християнства, поклали початок християнському богослов’ю. Серед грецьких апологетів найвідоміші: Юстин Мученик (автор праць «Апологія», «Бесіди з Трифоном-іудеєм» та ін.), Афінагор, Татіан, Арістід, Апполінар, Феофіл, Теофін та Климент Александрійський. Серед латинян: Мінуцій, Фелікс і Тертулліан.

Апологети обґрунтовували й пропагували високі моральні принципи нової релігії, обороняли її від критики з боку філософів; обстоювали переваги християнства для становлення міцного суспільства в порівнянні з політеїстичними віруваннями Римської імперії. У працях апологетів доводилося, що християнство не суперечить античній філософії й науці, має багато спільного з панівними державними поглядами.

Інші течії в ранньохристиянській апологетиці, очолювані Тертулліаном, стверджували принцип несумісності віри та язичницької мудрості, закликали до боротьби Церкви з античною наукою і культурою, пропагували послідовний аскетизм, негативне ставлення до мистецтва, гедонізму та епікуреїзму.

Ідеї ранньохристиянських апологетів вивчаються сучасними богословами.

Література

  1. Вдовиченко А. В. Христианская апология: Краткий обзор традиции // Раннехристианские апологеты II-IV веков. Москва : Научно-издательский центр «Ладомир», 2000. С. 5–38.
  2. Яроцький П. Л. Релігієзнавство. Київ : Кондор, 2004. 306 с.
  3. Яроцкий П. Л. Релігієзнавство. Сучасні релігійні процеси у світі й Україні. Київ : Кондор, 2013. 439 с.
  4. Ревко-Линардато П. С. Античная философия и греческая апологетика // Общество: философия, история, культура. 2016. № 9. С. URL: http://dom-hors.ru/rus/files/arhiv_zhurnala/fik/2016/9/philosophy/revko-linardato.pdf
  5. Апологет : православний апологетичний сайт. URL: http://apologet.kiev.ua

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Яроцький П. Л. Апологет (у релігієзнавстві) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апологет (у релігієзнавстві) (дата звернення: 28.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶