Апоміксис

Апомі́ксис (від апо… і грец. μῖξις — змішування) — спосіб розмноження рослин і тварин.

Характеристика

Новий організм формується без статевого процесу: зародок утворюється в інший спосіб, а не внаслідок злиття чоловічих і жіночих гамет. Відповідно до виду клітини, з якої в такий спосіб утворюється зародок, виділяють основні типи апоміксису: партеногенез, апогамія, апоспорія, адвентивна ембріонія [утворення зародків із диплоїдних соматичних клітин нуцелуса або інтегументів насіннєвого зачатка. Найпоширенішим серед них є партеногенез. Серед тварин апоміксис характерний для членистоногих, нематод, плазунів, серед рослин — водоростей, мохоподібних, голонасінних, папоротеподібних і квіткових. Найпоширеніший апоміксис серед покритонасінних (злакові, складноцвіті, розові, цитрус тощо). Може бути як випадковим способом розмноження, так і постійним (спадковим), індукованим стимуляцією, автономним, частковим або повним.

Типи апоміксису

Різні типи апоміксису можуть траплятися в різних видів або всі типи протягом онтогенезу можуть існувати в одного виду живих організмів чи навіть у межах одного насіннєвого зачатка. Може бути єдиним способом розмноження (довгоносики) або співіснувати з амфіміксисом у межах одного насіннєвого зачатка, квітки, суцвіття, особини, популяції, виду. У вузькому розумінні апоміксис у рослин — насіннєве розмноження, що відбувається за відсутності запліднення унаслідок мутацій у розвитку репродуктивної системи в ембріогенезі (випадіння мейозу, можливість поділу яйцеклітини, неспроможність її до запліднення). Апоміксис часто призводить до утворення клонів: особини, що формуються за такого розмноження, генетично ідентичні материнському організму, одноманітні за генетичною структурою, їхня мінливість незначна й вони не дають достатньо матеріалу для природного добору. Відповідно, значення апоміксису в еволюції тривалий час було предметом дискусій, апомікти вважалися її тупиковими гілками. Згодом було доведено, що апоміксис сприяє видоутворенню, дозволяє закріплювати корисні мутації і гетерозис, зберігати генотип, пристосований до конкретних умов середовища, незалежно від впливу зовнішніх чинників, регулювати плодючість; у тварин — знижувати енергетичні витрати на утворення особин чоловічої статі (у рослин апоміктичні види зберігають чоловічі репродуктивні органи).

Значення

Еволюційно апоміксис є вторинним і філогенетично молодшим за статеве розмноження. Сприяє біологічному прогресу, прискоренню темпів еволюції, збільшує поліморфізм та ефективність природного добору, забезпечує виживання видів в екстремальних природних умовах та під дією антропогенного навантаження в урбанізованому середовищі. Завдяки можливості штучного стимулювання дією фізичних, хімічних або генетичних чинників, апоміксис широко використовують у селекції. Уможливлює закріплення гетерозису, корисних мутацій та пристосувань до певних умов середовища існування в багатьох поколіннях, отримання гаплоїдів або стійких гомозиготних ліній у багатьох культурних рослин (злаків, цукрових буряків, картоплі, волоських горіхів, інжиру, тютюну, шовковиці тощо). Особливо важливий для селекції плодово-ягідних та деревно-чагарникових сортів рослин, у яких складно отримати гомозиготні лінії в інший спосіб.

Література

  1. Кордюм Е. Л., Глущенко Г. И. Цитоэмбриологические аспекты проблемы пола покрытосеменных. Киев : Наукова думка, 1976. 198 с.
  2. Hanna W. W., Bashaw E. C. Apomixis: Its Identification and Use in Plant Breeding // Crop Science. 1987. № 27. P. 1136–1139.
  3. Глюдзик М. Ю., Матієга О. О., Савіна О. І. Методологічне удосконалення застосування апоміксісу у селекції тютюну // Генетичні ресурси рослин. 2014. № 15. С. 105–112.
  4. Fei X., Shi J., Liu Y. et al. The Steps from Sexual Reproduction to Apomixis // Planta. 2019. № 249. P. 1715–1730.

Автор ВУЕ

Л. В. Зав’ялова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Зав’ялова Л. В. Апоміксис // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апоміксис (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶