Апостроф

Апостроф.png

Апо́стро́ф (від грец. ἀπόστροφος, букв. — звернений убік) — надрядковий значок у вигляді коми, яким передають на письмі роздільну вимову губних приголосних та звуків [р] і [к] (у прізвищах та іменах) перед наступними я, ю, є, ї (м’яч, бур’ян, Лук’ян).

Уперше його застосував Є. Желехівський у «Малоруско-німецкому словарі» (1886). В інших джерелах від «Енеїди» І. Котляревського (1798) та «Грамматики малороссійскаго нарічія» О. Павловського (1818) аж до «Словаря української мови» Б. Грінченка (т. 1–4; 1907–1909), де апостроф застосовано в позиціях, близьких до сучасного стану, використовувалися твердий та м’який знаки.

За сучасним українським правописом апостроф слід ставити перед літерами «я», «ю», «є», «ї»:

а) після губних приголосних [б], [п], [в], [м], [ф] (б’ю, в’ється, п’ять, солов’ї, м’ята, мереф’янський) у словах іншомовного походження, прізвищах та географічних назвах та після задньоязикових приголосних і шиплячих приголосних (к’янті, Іх’ямас, Руж’є, Монтеск’є, Ак’яр);

б) після р (бур’ян, кур’єр, Фур’є, Амудар’я);

в) після префіксів і першої частини складних слів, що закінчуються на твердий приголосний (без’язикий, пан’європейський).

Апостроф не пишеться в таких випадках:

а) якщо перед губним звуком є приголосний звук (крім р), який належить до кореня (свято, тьмяний, але верб’я, черв’як); коли такий приголосний належить до префікса, то апостроф ставиться (підв’язати, розм’якшити);

б) якщо «ря», «рю», «рє» означають сполучення м’якого р із наступними а, у, є (буряк, рюмса).

У різних мовах апостроф має різне значення. Аналогічне до українського значення він має в білоруській мові. В англійській мові апострофом позначається пропуск голосних і, зрідка, окремих приголосних звуків під час передачі швидкого розмовного мовлення на письмі (напр., cannot — can’t). Апостроф і закінчення -s використовують для позначення посесиву (присвійної форми; напр.: хто? — Jack [Джек]; чий? — Jack’s [Джеків]).

Література

  1. Аленков (Олешко) Ю. А. Апостроф і літера Ґ. Харків : Просвіта, 2009. 80 с.
  2. Дорошенко Т. С. Словник українського правопису. Складні випадки орфографії. Харків : Торсінг плюс, 2010. 637 с.
  3. Український правопис. Харків : Фоліо, 2019. 346 с.

Автор ВУЕ

А. А. Бурячок


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бурячок А. А. Апостроф // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апостроф (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶