Апріорі (видавництво)

Логотип видавництва

«Апріо́рі» — українське приватне видавництво універсального типу, засноване 15.08.2002 у м. Львові. За обсягами видань у рік належить до середніх видавництв. Серед продукції видавництва — якісні мистецькі видання краєзнавчого характеру, зокрема, подарункові альбоми про Львів.

Засновник і директор «Апріорі» — письменник, фотограф Ю. Николишин; головний редактор — письменник, музикант І. Лемко (на 2018).

Історична довідка

Ідея створення видавництва належить письменнику і фотохудожнику Юрію Николишину. Назву обрано із філософської термінології: апріорі — знання, що передують досвіду; безсумнівні, наперед задані знання. Першим виданням «Апріорі» була книга Ю. Николишина «Елегії Львова» (2003).

За час діяльності видавництво постійно розширювало спектр видань і зростало в обсягах: у 2015–2018 понад півсотні назв видань у рік.

Видавництво бере активну участь у суспільному житті, співпрацює з бібліотеками і громадськими організаціями, проводить благочинні заходи, передаючи книги публічним бібліотекам, навчальним закладам, військовим штабам та ін.

Від часу створення «Апріорі» є постійним учасником більшості українських книжкових ярмарків-виставок та масштабних європейських книжкових заходів (Франкфуртський книжковий ярмарок, Дитяча книжкова виставка у Болоньї, Міжнародна книжкова виставка-ярмарок у Варшаві). Видавництво підтримує молодих авторів, 2016 спільно з Львівською організацією НСПУ заснувало літературний конкурс рукописів прози «Крилатий Лев».

Від 2016 «Апріорі» видає щомісячний літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис Національної спілки письменників України «Дзвін», засн. 1940 (гол. ред. — Ю. Коваль).

Спеціалізація

«Апріорі» — універсальне видавництво, в репертуарі якого наявні різні за функціональним призначенням і тематикою видання.

Пріоритетні напрямки — краєзнавча (видання про Львів, Львівщину, Карпати, Україну) та етнографічна література (художні альбоми про народний одяг, вишивку, прикраси).

Значне місце в репертуарі «Апріорі» посідають видання з мистецтва (образотворчі альбоми, довідники, наукова література) та філології (довідники, наукові та науково-популярні видання). Вагому частку репертуару становлять дитячі та літературно-художні видання.

Книжкові серії

Видавничий репертуар «Апріорі» структуровано за тематикою та цільовим призначенням.

Видавництво переважно не формує видавничий репертуар у серії, проте в 2012 започаткувало серію «Апріорі — дітям», у якій вийшли книги «Дітям про Львів», «Дітям про Україну», «Тарас Шевченко — дітям», «Леся Українка — дітям» Д. Іваницької, «Дітям про козаків» Т. Каляндрука, «Григорій Сковорода — дітям» В. Шевчука та ін.

Постаті

Видавництво популяризує творчу та наукову спадщину відомих письменників, науковців, політичних діячів, митців та спортсменів. Серед таких видань твори Тараса Шевченка, Олександра Афанасьєва-Чужбинського, Івана Франка, Івана Багряного, Ірини Вiльде, Івана Крип’якевича, Святослава Гординського; графіка Олени Кульчицької, книги про Соломію Крушельницьку, Софію Караффу-Корбут та ін.

Із видавництвом співпрацюють:

• автори: Ігор Калинець, Роман Горак, Богдан Горинь, Дарія Іваницька, Марія Дзюба, Мирослав Дочинець, Василь Шкляр, Ілько Лемко;

• перекладачі: Маркіян Якубяк, Андрій Содомора, Марія Чумарна;

• мистецтвознавці Роман Яців, Юрій Бірюльов, Галина Стельмащук;

• літературознавці Богдан Тихолоз, Світлана Маценка, Євген Сверстюк;

• мовознавці: Олександра Сербенська, Зеновій Терлак, Тарас Береза;

• краєзнавці, етнографи та митці: Ігор Качор, Любов Гавур та ін.

Відзнаки

«Апріорі» має численні відзнаки:

• гран-прі Форуму видавців у Львові за книгу Г. Тихобаєвої, І. Криворучки «Соломія Крушельницька. Міста і слава» (2010);

• премія Президента України «Українська книжка року» за книгу «Українські народні головні убори» (2015) Г. Стельмащук;

• диплом ІІІ ступеня Держкомтелерадіо України у номінації «Мистецтво друку» за книгу «Писанка. Традиції та модерний дискурс» (2010);

• відзнаки Форуму видавців у Львові за книги: «Леся Українка — дітям» Д. Іваницької (2010); «Галичина. Український здвиг. За матеріалами архіву Степана Гайдучка» (2014), «Олена Кульчицька. Графіка, малярство, ужиткове мистецтво» (2014), Р. Яціва «Роберт Лісовський» (2015) та ін.;

• відзнака Асоціації випускників Львівського національного університету імені Івана Франка за книгу «Діяння Римські. Християнські притчі Середньовіччя» (2014).

Додатково

  1. Презентація давнього часопису «Дзвін» в новому дизайні зазнала успіху. URL: http://galinfo.com.ua/news/prezentatsiya_davnogo_chasopysu_dzvin_v_novomu_dyzayni_zaznala_uspihu_269805.html.
  2. Презентація оновленого журналу «Дзвін» у програмі «Доброго ранку, Львове!». URL: https://www.youtube.com/watch?v=0rlBNtKPR_8.
  3. Презентація науково-популярного видання «Іван Боберський ― основоположник української тіловиховної і спортової традиції». URL: http://photo-lviv.in.ua/u-lvovi-prezentuvaly-knyhu-pro-ivana-boberskoho-video/
  4. Відеоролик про святкування 15-річчя видавництва «Апріорі». URL:

https://www.youtube.com/watch?v=fIEo0G6Fa3o

Цитата

«Очікую, що кожен, хто візьме в руки книгу, отримає духовну силу для того, щоб не знесилитися, а йти вперед, досягати чогось нового та творити прекрасне». («У Жидачеві презентували свої книги Юрій Николишин та Ігор Павлюк» Режим доступу: http://zhydachivrda.org.ua/?page=news&nid=14969)

Автор ВУЕ

О. С. Левицька

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Левицька О. С. Апріорі (видавництво) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апріорі (видавництво) (дата звернення: 28.04.2024).

Див. також:

Апріорі

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶