Арабатська стрілка

Арабатська стрілка.jpg

Араба́тська стрі́лка, Арабатська коса — півострів, піщана коса в західній частині Азовського моря.

Географічне положення

Розташована в Херсонській області та Автономній Республіці Крим, межа між ними проходить у районі с. Стрілкового. Відділяє море від затоки Сиваш. Простягається в меридіональному напрямку. На півдні прилягає до Кримського півострова, на півночі відділена протоками (Генічеська протока, Промоїна), якими Сиваш з’єднується з Азовським морем.

Геологічна будова

У геології та геоморфології морських берегів Арабатську стрілку розглядають як бар-терасу. Її утворення пов’язане з відкладенням великої кількості осадового матеріалу (пісок, алеврит, черепашник) унаслідок наносів із районів інтенсивного руйнування берегів в інших частинах Азовського моря.

Широкі пляжі утворені середньо- і дрібнозернистими пісками з домішками черепашок і детриту. У центрі коси — літоральний вал (див. Літораль), сформований прибійною діяльністю моря в голоцені.

Характеристика

Довжина Арабатської стрілки — понад 110 км. Коса вузька. Середня ширина — від 0,5 до 1,5 км, максимальна — 7,5 км.

Узбережжя з боку моря рівне, пологе як у типової коси (пересипу), з боку Сиваша — розчленоване, з численними невеликими затоками.

Глибина Азовського моря біля середньої частини Арабатської стрілки — від 3 до 4 м, у районі с. Генічеської Гірки з пологим спуском до води — від 1,5 до 2 м.

Населенні пункти на території Арабатської стрілки: села Генічеська Гірка, Щасливцеве, Стрілкове, Соляне.

Клімат

Клімат посушливий. Зазвичай літо сухе й безхмарне, зима холодна й малосніжна.

Середня температура липня — +28 °С, січня — –2 °С.

Середньорічна кількість опадів — 360–385 мм.

Рослинний світ

Для Арабатської стрілки типові ландшафти сухих і піщаних степів із сухою трав’янистою рослинністю (полин, ковила, костриця). Трапляються кущі тамариксу, невисокі верби, на узбережжі Сивашу — очеретяні зарості.

Западини зайняті солончаками й солоними озерцями, навколо — галофітні рослинні угруповання.

Діє Арабатський ботанічний заказник, розташований на півдні коси.

Значення

У північній частині Арабатської стрілки розташоване Стрілкове газове родовище, що розробляється свердловинами як на косі, так і в акваторії моря. Є родовища термальних йодобромних вод. Наявні соляні промисли, зокрема Крим-Елійський; більшість зупинено 1995–1998.

Арабатська стрілка є зоною рекреації. Інфраструктура почала розвиватися за часів УРСР. Упродовж 2000–2010 збудовано понад 60 міні-готелів і пансіонатів, є дитячі табори, аквапарк (с. Генічеська Гірка), сафарі-парк (с. Щасливцеве) тощо.

Додатково

Прибережні ділянки часто затоплюються внаслідок штормів і штормових нагонів.

Література

  1. Воровка В. П., Демченко В. О., Коломійчук В. П. Ландшафти Арабатської стрілки, їх антропогенні зміни та екологічні наслідки // Наук. записки Терноп. нац. пед. ун-ту ім. В. Гнатюка. Сер.: Геогр. 2010. № 27 (1).
  2. Шуйский Ю. Д. Основные проблемы исследования природы береговой зоны морей Украины // Екол. безпека прибережної та шельфової зон та комплексне використ. ресурсів шельфу. 2013. № 27.
  3. Давыдов А. В., Роскос Н. А., Роскос А. Н. Геоморфологические условия проявления штормовых нагонов в районе Генической дельты // Экология. Экономика. Информатика. Серия «Геоинформационные технологии и космический мониторинг». 2019. № 4.

Автор ВУЕ

М. В. Арістов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістов М. В. Арабатська стрілка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арабатська стрілка (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.11.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶