Арауканські мови

Араука́нські мо́ви — мовна сім’я, що складається з двох мов: мапундунг (мапуче), що має низку діалектів, а також близькоспоріднена з нею мова уїльїче. Окремі дослідники вважають, що арауканські мови належать до андської макросім’ї мов.

Арауканські мови поширені в центральній і південній частині Чилі. Мова мапундунг також поширена на заході Аргентини біля кордону з Чилі. Загальна кількість носіїв мови мапундунг — бл. 250 тис. осіб (2007, оцінка). Згідно з укладеним ЮНЕСКО «Атласом мов, що перебувають під загрозою», станом на 2010 мова перебуває в категорії серйозно загрожених. Кількість носіїв мови уїльїче невідома (станом на 1982 — бл. 2 тис. осіб, оцінка; станом на 2012 — незначна кількість мовців похилого віку без зазначення цифри, оцінка). Згідно з «Атласом мов, що перебувають під загрозою», станом на 2010 мова належить до категорії критично загрожених.

Першу граматику мови мапундунг видано 1765. Від 1988 має офіційно затверджену писемність на основі латиниці. Мова уїльче не має писемності. У мові мапуче 22 (за іншою класифікацією — 21) приголосні та 6 голосних фонем, причому приголосні не диференційовані за ознакою глухості /дзвінкості.

За типологічною класифікацією мов арауканські мови належать до полісинтетичних аглютинативних мов.

Порядок слів вільний, однак зазвичай зберігається послідовність «суб’єкт — дія — додаток». У граматиці мапундунг виокремлюють три особи та три числа (однина, двоїна і множина).

Іменники поділяють на класи істот і неістот, які розрізняють за граматичними ознаками (показник множини істот — частка «pu» у препозиції, показники множини неістот — частка «yuka» в препозиції; для істот використовують визначений артикль «chi» (у діалектах — «ti»), для неістот — визначений артикль «kiñe», який одночасно є числівником зі значенням «один». Система числення — десяткова. Дієслова мають доконаний і недоконаний вид.

У лексиці чимало запозичень з іспанської.

Фонетика і граматична будова уїльче досліджені фрагментарно, однак установлено їхню близькість до фонетики та граматики мапундунг.

Література

  • Fernández-Garay A. Parlons Mapuche: La langue des Araucans. Paris : Editions L’Harmattan, 2005. 264 p.
  • Salas A. El mapuche o araucano. Fonología, gramática y antología de cuentos. 2nd ed. Santiago : Centro de Estudios Públicos, 2006. 398 p.
  • Smeets I. A Grammar of Mapuche. Berlin; New York : Mouton de Gruyter, 2008. 607 p.
  • Ladino Curiqueo M. Manual básico de cultura mapuche. Chile : Manuel Ladino Curiqueo, 2014. 133 p.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арауканські мови // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арауканські мови (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶