Арболіт

Арболіт.png

Арболі́т (від лат. аrbor — дерево і грец. λίϑοϛ — камінь) — будівельний матеріал, різновид легкого бетону, основними складниками якого є органічний заповнювач (деревна тріска, костриця льону, подрібнена солома), високосортний цемент і екологічно безпечна хімічна добавка. Інша назва арболіту — деревобетон.

Залежно від марки арболіту, в його складі може бути до 90 % заповнювача, тому матеріал за своїми властивостями близький до деревини: має низьку теплопровідність, високу звукоізоляцію і повітрообмін.

Головна перевага арболіту ― його вогнестійкість: завдяки додаванню спеціальних хімічних речовин, зазвичай алюміній сульфату, арболіт витримує температуру до 300 ºС. Арболіт практично не піддається гниттю, у ньому не заводяться цвіль та дереворуйнівні гриби. Стійкий до згинання та пластичний, його легко обробляти, екологічно чистий, має невелику вагу, тому будівлі з арболіту не потребують масивного фундаменту.

До недоліків арболіту відносять необхідність гідроізоляції, оскільки його основним складником є органічний заповнювач, який потребує захисту від вологи.

Залежно від середньої густини у висушеному стані, арболіт поділяють на теплоізоляційний (із середньою густиною до 500 кг/м3) та конструкційний (із середньою густиною від 500 до 850 кг/м3). З арболіту виготовляють будівельні блоки, які застосовують для теплоізоляції будівель, а також для зведення дво- і триповерхових житлових будинків, виробничих, сільськогосподарських, складських та підсобних приміщень.

Література

  1. Бурак М. П., Рищенко Т. Д. Будівельне матеріалознавство. Харків : Харківська національна академія міського господарства, 2007. 126 с.
  2. Кривенко П. В. та ін. Будівельне матеріалознавство. Київ : Ліра-2, 2012. 624 с.
  3. Лівінський О. М. та ін. Будівельні матеріали та вироби. 2-ге вид. Київ : МП Леся, 2016. 660 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рябик А. В. Арболіт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арболіт (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶